Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

11 kwietnia 2025

Choroba Parkinsona zaliczana jest do grona schorzeń neurodegeneracyjnych, coraz częściej występujących w XXI wieku (uznaje się ją tym samym za chorobę cywilizacyjną). Aby szerzyć wiedzę na jej temat oraz zwiększać świadomość ludzi, już w tamtym wieku utworzono Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Co warto o nim wiedzieć?

parkinson.webp [68.25 KB]

 

Choroba Parkinsona - pierwsze objawy i przyczyny

Choroba Parkinsona to nieuleczalne, zwyrodnieniowe schorzenie układu nerwowego, prowadzące do postępującej niepełnosprawności i uzależnienia od pomocy osób trzecich. Przyczyny tej choroby nie zostały w pełni poznane. Jedna z koncepcji wskazuje na przedwczesne starzenie się i zanik komórek istoty czarnej, w konsekwencji prowadzące do spadku ilości dopaminy w prążkowiu w mózgu, czynników rozwoju choroby jest jednak więcej. Problem dotyczy głównie osób po 50. roku życia. Jedynie w Polsce każdego roku odnotowuje się 8000 nowych zachorowań. 

Choroba Parkinsona rozpoczyna się wystąpieniem jednego lub kilku z poniższych objawów:

  • pogorszenie sprawności - zwykle jednej stronie ciała. Ruchy stają się wolne, mniej zgrabne, towarzyszy im uczucie sztywności mięśni. Może nastąpić zmiana charakteru pisma, utykanie, zaburzenie wzorca chodu;
  • drżenie mięśni - początkowo dyskretne, jednak wraz z rozwojem choroby coraz intensywniejsze. Dotyczy w największym stopniu palców i całych dłoni;
  • spowolnienie - spadek czasu reakcji, ograniczona mimika twarzy, wolniejsza mowa, chodzenie małymi kroczkami;
  • zaburzenia postawy ciała - pochylona sylwetka, zaburzenia równowagi, szczególnie przy wstawaniu i zmianie kierunku ruchu.

 

Są to główne, podstawowe objawy - stwierdzenie 2 z nich składa się na tzw. zespół Parkinsonowski. Jednak w przebiegu choroby może dojść do wystąpienia wielu innych dolegliwości, między innymi:

  • zaburzeń snu;
  • spadku ciśnienia tętniczego;
  • obniżenia nastroju, wzrostu ryzyka depresji, stanów lękowych;
  • spowolnienia myślenia i pogorszenia pamięci;
  • częstych zaparć i zaburzeń trawiennych;
  • problemów z oddawaniem moczu;
  • zaburzeń potencji u mężczyzn;
  • łojotoku twarzy;
  • nadmiernego ślinienia się lub wręcz przeciwnie - suchości w ustach;
  • zaburzeń termoregulacji ciała;
  • zaburzeń oddychania.

 

Postęp choroby może być szybszy lub wolniejszy - trudno to określić, ponieważ jest to kwestia indywidualna. 

 

Choroba Parkinsona - leczenie i rehabilitacja

Przede wszystkim osoby z chorobą Parkinsona potrzebują wsparcia najbliższych - należy ich uświadamiać, że problem będzie towarzyszył pacjentowi już do końca życia. Dodatkowo ma tendencję do postępowania i jest nieuleczalny. Tutaj rekomenduje się psychoterapię - może ona objąć całą rodzinę, włącznie z osobą chorą. Jeśli pacjent tego potrzebuje, świetnie sprawdzą się też sesje indywidualne, które pomogą mu pogodzić się ze swoim stanem zdrowia.

Celem łagodzenia wielu objawów (drżenie mięśni, suchość w ustach, depresja itd.) stosuje się indywidualnie dobraną farmakoterapię. Podstawą jest jednak rehabilitacja, dzięki której można jak najdłużej zachować sprawność. Powinna ona obejmować zwłaszcza codzienne, systematyczne ćwiczenia, które skupiają się na równowadze, ruchach precyzyjnych rąk, prawidłowym chodzie i utrzymaniu odpowiedniej postawy ciała. Opóźnia to również wystąpienie ewentualnych zmian zwyrodnieniowych stawów obwodowych i kręgosłupa oraz poprawia wydolność oddechową. 

Nie ma sposobu na całkowite wyleczenie pacjenta z chorobą Parkinsona. Można jedynie dążyć do przedłużania życia w sprawności i względnym komforcie. Właśnie dlatego tak ważne jest budowanie świadomości na temat tej choroby w społeczeństwie. 

 

11 kwietnia - Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

W 1997 roku na cześć Jamesa Parkinsona został ustanowiony 11 kwietnia jako Światowy Dzień Choroby Parkinsona. To właśnie on jako pierwszy opisał objawy choroby, dlatego jej nazwa wiąże się z jego nazwiskiem. Najważniejszymi celami corocznych obchodów święta są zwłaszcza:

  • zwiększenie świadomości oraz poszerzenie wiedzy na temat choroby Parkinsona; 
  • ukazanie sposobów pomocy osobom chorym;
  • przekazanie informacji o tym, na czym polega leczenie pacjentów borykających się z Parkinsonem.

 

To wyjątkowy dzień, w którym każdy z nas może okazać swoje wsparcie nie tylko osobom chorym, ale i ich rodzinom. Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan. Chcąc obchodzić to święto, warto więc kupić sobie bukiet czerwonych tulipanów lub choćby tylko jednego tulipana w tym kolorze, aby zaznaczyć tym samym swoją wiedzę i świadomość. Dodatkowo dobrym pomysłem jest uczestnictwo w organizowanych w okolicy wydarzeniach i imprezach publicznych, które nawiązują tematyką do Światowego Dnia Choroby Parkinsona. Jeśli takie spotkania nie są organizowane, to idealny dzień, aby samemu poszukać choć przez chwilę informacji na ten temat.

 

Fundacja "Żyć z chorobą Parkinsona"

Fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona”, która jest członkiem EPDA, została założona w 2004 przez Jerzego Łukasiewicza. Mając w rodzinie lub wśród znajomych osobę z chorobą Parkinsona, warto bliżej się zapoznać z jej działalnością. Fundacja ta zajmuje się m.in. udostępnianiem najnowszych informacji na temat choroby Parkinsona (a także innowacyjnych sposobów jej leczenia), pomocą w zdobywaniu dofinansowań dla chorych, polecaniem sprawdzonych lekarzy i specjalistów, którzy mogą wesprzeć proces leczenia. 

Fundacja tworzy również fora i grupy wsparcia, na których poznać można innych chorych lub rodziny takich osób. Tym samym można wymieniać się doświadczeniami i przeżyciami z osobami, które dobrze wiedzą, jak trudna jest to choroba.