Zaćma objawy
Zaćma jest chorobą soczewki oka, do której dochodzi w wyniku zaburzenia przemiany materii soczewki. Powstają na niej plamki oraz zmętnienia; zmiany te postępują wraz z upływem czasu. Najczęściej zaćma dotyka osób starszych, powyżej 50 roku życia. Zdarza się jednak, że zaćma jest wrodzona lub nabyta, spowodowana przyjmowaniem niektórych leków albo urazami.
Zaćma oka najczęściej jest sygnalizowana znacznym pogorszeniem jakości wzroku. Czytanie staje się utrudnione i męczące, po przebudzeniu wszystko wydaje się być za mgłą, pojawiają się trudności z widzeniem z dalszych lub bliskich odległości.
- Uczucie zmęczenia wzroku,
- wrażenie patrzenia jak przez mgłę,
- trudności z przeczytaniem tekstu w dali lub bliży,
- stopniowe pogarszanie się wzroku.
Część osób przychodzi do specjalisty podejrzewając, że wzrok uległ pogorszeniu. Dzięki wywiadowi lekarz jest w stanie ocenić, czy objawy sugerują chorobę oczu oraz wykonuje odpowiednie badania. Zaćma jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. Podstawowym badaniem w tym wypadku jest badanie wykonywane za pomocą lampy szczelinowej lub wziernika okulistycznego. Często lekarz wykonuje dodatkowo USG gałek ocznych, żeby sprawdzić czy u pacjenta występują inne schorzenia (w tym guzy wewnątrzgałkowe).
Istnieje kilka rodzajów zaćmy, które klasyfikuje się przede wszystkim ze względu na wiek oraz okoliczności występowania choroby, miejsca zmian chorobowych wewnątrz oka oraz przyczyny (np. związane z wykonywanym zawodem). Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.
Zaćma wrodzona
Zaćma wrodzona jest widoczną zmianą soczewki oka dziecka zaraz po jego przyjściu na świat lub w pierwszych latach życia. Choroba występuje w tej formie rzadko, wymaga szybkiego podjęcia leczenia operacyjnego w celu skorygowania wady, aby w przyszłości dziecko widziało wyraźnie. Zaćma wrodzona jest łatwa do zauważenia, ponieważ źrenica dziecka jest biała. W przypadku zaćmy, która objawia się nieco później, dziecko zaczyna uciskać oczy piąstkami lub kciukami. Czasem u dzieci z zaćmą wrodzoną rozwija się zez i oczopląs.
Okulistyczna poradnia dziecięca Salve – w trosce o małych pacjentów.
Zaćma nabyta
Zaćma nabyta to choroba, która pojawia się znacznie później i rozwija wraz z wiekiem (zaćma starsza) albo w wyniku powikłań pooperacyjnych, chorobowych lub związanych z przyjmowaniem szkodliwych substancji (zaćma wtórna).
Zaćma starcza jest najczęściej występującym rodzajem zaćmy. Pojawia się powyżej 50 roku życia i może obejmować różne części soczewki. Ze względu na miejsce, w którym występują zmiany rozróżnia się takie rodzaje jak:
- Zaćma korowa – występuje na wierzchnich warstwach soczewki, często na jej brzegu pojawia się początkowo niewielkie zmętnienie, które powoduje czasami rozdwajanie się widzianego obrazu i nadwrażliwość na światło.
- Zaćma jądrowa – rozwija się w centralnej części soczewki, powoduje stopniowe zaburzenie ostrości wzroku. Jeśli u pacjenta występuje zażółcenie lub zbrązowienie soczewki, mamy wtedy do czynienia z zaćmą brunatniejącą (zaćma brunatniejąca).
- Zaćma tylna – zaćma podtorebkowa tylna/czaszowata to zmiany występujące w tylnej części soczewki; powodują silny dyskomfort wzroku.
Zaćma nabyta może być dzielona także ze względu na stopień zaawansowania. Rozróżniane są takie stadia choroby, jak: zaćma początkowa, zaćma niedojrzała, zaćma dojrzała. Czasami dochodzi także takich stanów jak: zaćma pęczniejąca (soczewka wchłania wodę) oraz zaćma przejrzała gdy włókna soczewki ulegają upłynnianiu. Na podstawie badań, specjalista jest w stanie dokładnie określić stan choroby pacjenta.
Poradnia okulistyczna Salve dla dorosłych – zawsze blisko Ciebie.
Zaćma wtórna
Zaćma wtórna i zaćma następowa występuje wtedy, gdy choroba powraca po udanej operacji, wywołana niekorzystnymi czynnikami. Najczęstsze z nich, to:
- Cukrzyca,
- tężec,
- zapalenie rogówki,
- guzy wewnątrzgałkowe,
- urazy gałki ocznej,
- przyjmowanie sterydów.
Specjaliści wyróżniają także zaćmę powikłaną, powstającą w wyniku komplikacji wywołanych innymi chorobami oczu.
Zaćma a jaskra
Zaćma i jaskra to poważne choroby, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jaskra jest spowodowana zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, może być leczona farmakologicznie lub chirurgicznie w zależności od stopnia zaawansowania choroby i występowania dodatkowych czynników. Zaćma może być wynikiem powikłań jaskry. Występuje wtedy zazwyczaj w tylnej części soczewki i przybiera kształt gwiaździsty.
Zdarza się także, że to zaćma wywołuje jaskrę. Do takiego stanu dochodzi w konsekwencji podwinięcia się zmętniałej soczewki, która blokuje odpływ wodnistej cieczy z oka. Powoduje to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, a to wywołuje jaskrę.
Okulistyka w szpitalu Salve – nowoczesne metody i komfort pobytu.
Zaćma zabieg
Zaćma może być całkowicie wyleczona dzięki nowoczesnym metodom chirurgii okulistycznej. Precyzyjny zabieg jest wykonywany po znieczulenia pacjenta miejscowo, za pomocą specjalnych kropel; podczas operacji (zaćma operacja) zmętniała soczewka zostaje usunięta i zastąpiona sztuczną. W ten sposób pacjent niemal dosłownie odzyskuje wzrok. Możliwe staje się także skorygowanie istniejącej przed zabiegiem wady wzroku. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjent zostaje wypisany do domu tego samego dnia. Po operacji jest zobligowany do przyjmowania kropel antybiotykowo-steroidowych zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zaćma operacja Łódź
Szpital Salve przy ulicy Szparagowej 10 w Łodzi oferuje zabieg usuwania zaćmy. Więcej informacji: Operacja usuwania zaćmy w szpitalu Salve w Łodzi