Zadbaj o zdrowie i estetykę swoich nóg - pozbądź się żylaków na wiosnę!

21 maja 2025

Żylaki są problemem zdrowotnym natury estetycznej, a ich obecność przez dłuższy czas może prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, nierzadko o groźnym przebiegu. Dlatego coraz mocniej podkreśla się znaczenie ich wczesnej diagnostyki i leczenia, a wiosna jest idealną porą na rozpoczęcie działań. W tym celu najlepiej skonsultować się z doświadczonym chirurgiem naczyniowym.

Pozbądź się żylaków.jpg [168.73 KB]

Spis treści

 

Czym są żylaki?

Żylaki kończyn dolnych są jedną z klinicznych manifestacji przewlekłej niewydolności żylnej. Poszerzone, kręte naczynia stanowią problemem nie tylko natury estetycznej, ale ze względu na towarzyszące im dolegliwości czy powikłania stają się powodem licznych skarg i wizyt pacjentów w gabinecie lekarskim. Szacuje się, że około 20% populacji ogólnej choruje na objawową postać niewydolności żylnej.

Patrząc na obraz kliniczny, żylaki to poszerzone i wydłużone żyły, najczęściej umiejscowione na nogach. Widać je pod skórą jako niebieskawe lub fioletowe wybrzuszenia. Mogą mieć postać krętych, pofałdowanych linii lub wypukłości, nierzadko stanowiąc przyczynę spadku pewności siebie pacjenta. Dodatkowo mogą towarzyszyć im inne objawy takie jak uczucie ciężkości nóg, obrzęki, skurcze mięśni i ból.

 

Przyczyny żylaków

Żylaki powstają głównie z powodu nadciśnienia żylnego, co oznacza, że krew w żyłach nie płynie prawidłowo w kierunku serca. Główną przyczyną tego stanu jest niewydolność lub uszkodzenie zastawek żylnych, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi. Czynniki ryzyka, które mogą do tego prowadzić, to przede wszystkim:

  • uwarunkowania genetyczne;
  • długotrwały ucisk na żyły, np. w związku z częstym noszeniem zbyt ciasnej odzieży;
  • niedrożność lub zwężenie żył w związku z zakrzepicą lub miażdżycą kończyn dolnych;
  • brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia;
  • nadwaga i otyłość;
  • starszy wiek - ryzyko żylaków wrasta wraz z wiekiem (już od 40. roku życia);
  • płeć żeńska - prawdopodobne w związku z czynnikami hormonalnymi;
  • długotrwałe stanie, np. w związku z pracą zawodową;
  • palenie papierosów;
  • hormonoterapia.

 

Ryzyko żylaków wzrasta również u kobiet ciężarnych. Dokładne przyczyny powstawania żylaków w związku z nadciśnieniem żylnym nie zostały jednak poznane. Charakterystyczne dla żylaków objawy, takie jak rozszerzenie żył i ich kręty przebieg są dowodem, że naczynia krwionośne uległy przebudowie. Nie wiadomo natomiast czy zmiany strukturalne występują pierwotnie, czy też wynikają z innego patologicznego procesu.

 

Diagnostyka żylaków

Rozpoznanie żylaków ustala się na podstawie objawów podmiotowych i przedmiotowych (a więc na podstawie wywiadu zdrowotnego) oraz wyniku USG z użyciem Dopplera żył kończyny dolnej. Istotnym elementem badania jest ocena liczby i umiejscowienia niewydolnych perforatorów, ponieważ na tej podstawie ustalać się będzie plan leczenia. Pomocne stają się próby czynnościowe, takie jak próba Trendelenburga wykonywana w celu oceny wydolności żył powierzchownych i przeszywających (perforatorów), jak również próba Perthesa w celu sprawdzenia drożności żył głębokich. Należy więc udać się do lekarza - najlepiej chirurga naczyniowego.

 

Dlaczego warto pozbyć się żylaków?

Nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zakrzepica, zapalenie żył czy owrzodzenia skóry. Są one trudniejsze, bardziej czasochłonne w leczeniu, a nierzadko nawet stanowią zagrożenie życia. Ponadto żylaki często powodują ból, uczucie ciężkości nóg, obrzęki i skurcze, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ich wyleczenie poprawia codzienny komfort i pewność siebie w związku z zadbaniem o estetykę wyglądu kończyn dolnych, co z reguły ma znaczenie zwłaszcza dla kobiet.

Podsumowując, wczesne leczenie żylaków pomaga poprawić przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko dalszych problemów z żyłami. Wpływa korzystnie na każdy aspekt życia. Warto zaznaczyć, że im szybciej wdrożone leczenie, tym będzie ono dla pacjenta krótsze, mniej bolesne i mniej kosztowne.

 

Usuwanie żylaków na wiosnę - korzyści

Po zabiegach usuwania żylaków najczęściej rekomenduje się noszenie specjalnych pończoch uciskowych, które mogą być mniej komfortowe w upalne dni. Wiosna to idealna pora, aby przejść przez proces rekonwalescencji przed nadejściem lata, gdy nogi mają tendencję do puchnięcia i gromadzenia wody. Ponadto wiosenna pogoda sprzyja szybszemu gojeniu się ran, gdyż nie jest ani zbyt gorąco, ani zbyt zimno. To z kolei znacząco obniża ryzyko infekcji i przyspiesza regenerację.

 

Metody leczenia żylaków

Istnieje wiele metod leczenia żylaków. Można początkowo skupić się na metodach zachowawczych, takich jak np. kompresoterapa (leczenie specjalnymi pończochami uciskowymi), modyfikacja stylu życia, zmiana diety i farmakoterapia. Jednak w większości przypadków (i każdorazowo przy bardziej rozwiniętym problemie) konieczne jest wykonanie:

  • skleroterapii - polega na wstrzykiwaniu do żył substancji, które powodują zamknięcie światła naczynia i w rezultacie ich ominięcie przez krążącą krew. Naczynie poddane takiemu zabiegowi ulega fibrynolizie z udziałem endogennych mechanizmów naprawczych;
  • flebektomii - złoty standard leczenia żylaków, polegający na operacyjnym usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej;
  • leczenia wewnątrznaczyniowego - obejmuje wprowadzenie do światła naczynia cewnika, który w odpowiedni sposób wydziela energię cieplną, prowadząc do zniszczenia struktury żyły i w rezultacie do zamknięcia jej światła.

 

Metod leczenia żylaków jest znacznie więcej, dlatego tak ważna jest konsultacja z doświadczonym chirurgiem naczyniowym, który dokładnie przebada pacjenta i na podstawie wyników diagnostyki dobierze optymalne metody terapeutyczne.