Holter ciśnieniowy
Holter ciśnieniowy to badanie, którego celem jest pomiar ciśnienia tętniczego w cyklu dobowym — badanie trwa zatem 24 godziny i daje realny wgląd do wszelkich wahań ciśnienia tętniczego o każdej porze dnia i nocy. Pomiary dokonywane są co 15-30 minut w ciągu dnia i co 30-60 minut nocą. Całe badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne, dlatego nie ma do niego żadnych przeciwwskazań.
Wskazania do wykonania badania Holterem ciśnieniowym
- znaczna zmienność wartości ciśnienia tętniczego między kolejnymi wizytami;
- podejrzenie nadciśnienia “białego fartucha” (wzrost ciśnienia wskutek stresu wywołanego wizytą);
- ocena skuteczności leczenia hipotensyjnego;
- nagła utrata przytomności;
- zawroty głowy;
- nadciśnienie tętnicze;
- hipotensja, także u kobiet ciężarnych, seniorów i diabetyków.
Jak wygląda Holter ciśnieniowy?
Lekarz zakłada pacjentowi zestaw do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego (rejestrator i mankiet) i zaleca prowadzenie normalnego trybu życia (czynności domowe, praca, aktywność fizyczna, wypoczynek itd.). Po 24 godzinach pacjent wraca do lekarza, aby zdjąć urządzenie i zapisać wyniki na komputerze.
Jak się przygotować do badania Holterem ciśnieniowym?
W dniu badania należy zażyć wszystkie przyjmowane na stałe leki, a po założeniu mankietu należy zrezygnować z kąpieli i unikać moczenia urządzenia. Nie są wymagane specjalne przygotowania do badania.
Gdzie zrobić badanie?
Holter ciśnieniowy wykonywany jest w poradniach placówek medycznych SALVE w Łodzi, gdzie odbywa się również analiza wyników i prowadzenie dalszej terapii.
Informacje o badaniu dla Pacjenta: