
Kolonoskopia
Kolonoskopia pozwala ocenić stan jelita grubego oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. W czasie badania lekarz może pobrać wycinki do badania histopatologicznego, a także usunąć niektóre zmiany chorobowe. Skorzystaj z zabiegu kolonoskopii w Salve w Łodzi!
Krok 1: Umówienie terminu kolonoskopii w Łodzi
Zapisy na kolonoskopię w Salve w Łodzi odbywają się telefonicznie. Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie się pod numer telefonu 422 546 484. Po otrzymaniu terminu badania następuje kontakt z Koordynatorem Usługi w celu uzyskania informacji dotyczących przygotowania do kolonoskopii.
Krok 2: Przygotowanie do kolonoskopii
Jeśli zabieg będzie odbywać się w znieczuleniu ogólnym konieczne jest wykonanie poniższych badań:
- morfologia;
- stężenia elektrolitów tj. sód i potas.
Na 5 dni przed badaniem kolonoskopowym konieczne jest rozpoczęcie stosowania diety ubogoresztkowej.
Zalecane jest spożywanie:
- białego chleba,
- makaronów,
- ziemniaków,
- gotowanego mięsa,
- gotowanych lub smażonych ryb,
- bulionu.
Można pić wodę, herbatę oraz przecedzone soki. Zabronione jest jedzenie wszystkich produktów, które zawierają pestki, nasiona lub ziarna (m.in. owoce, wypieki z ziarnami). Należy powstrzymać się od spożywania mleka i przetworów mlecznych, tłustych potraw, napojów gazowanych. W przypadku wystąpienia zaparć rozpocznij na 3 doby przed badaniem dietę płyną, a w dniu przyjmowania leku pij tylko wodę.
Krok 3: Przygotowanie do kolonoskopii dzień przed badaniem
Dzień przed kolonoskopią należy przejść na dietę płynną. W tym czasie dozwolone jest spożywanie:
- przecedzonego bulionu,
- jasnych przecedzonych soków,
- jasnej herbaty oraz ziół (mięty i rumianku),
- wody niegazowanej.
Zabronione jest spożywanie pokarmów stałych i półpłynnych. Należy zrezygnować również z kawy, napojów gazowanych i alkoholu.
Dzień przed kolonoskopią konieczne jest stosowanie preparatów, które oczyszczają jelito grube. Po receptę należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub farmaceuty.
Krok 4: Zabieg kolonoskopii w Łodzi w Salve
W dniu kolonoskopii należy pozostać na czczo. Konieczne jest zgłoszenie się na Izbę Przyjęć na 30 minut przed wyznaczoną godziną.
Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym i omówić konieczność odstawienia tych preparatów w dniu kolonoskopii.
Bezpośrednio przed kolonoskopią należy powiadomić o:
- ciąży,
- krwawieniu miesiączkowym,
- skłonności do krwawień,
- uczuleniu na leki,
- nadciśnieniu tętniczym,
- duszności w spoczynku,
- nasileniu objawów choroby niedokrwiennej serca,
- jaskrze,
- tętniaku aorty,
- chorobach psychicznych.
Czas trwania kolonoskopii jest indywidualny dla każdej osoby. Po badaniu Pacjent pozostaje pod nadzorem personelu przez kilka minut. Następnie może wrócić do domu. Zabronione jest prowadzenie pojazdów i maszyn oraz picie alkoholu przez 12 godzin po kolonoskopii.
Krok 5: Odbiór wyników kolonoskopii
Wycinki pobrane podczas kolonoskopii w Łodzi są przekazywane do laboratorium w celu przeprowadzenia oceny histopatologicznej. Po wyniki Pacjent może zgłosić się na Izbę Przyjęć po 21 dniach roboczych od wykonania badania.
Możesz również pobrać pdf z instrukcją przygotowania poniżej:
Kolonoskopia 8:00-12:00
Kolonoskopia 12:00-16:00
Kolonoskopia 16:00-20:00