
USG klatki piersiowej
USG klatki piersiowej w Łodzi pozwala na bezbolesne, bezpieczne i przede wszystkim dokładne uwidocznienie struktur tej okolicy, m.in.: płuc i jam opłucnowych, grasicy, tchawicy czy przełyku. To podstawa diagnostyki wielu chorób pulmonologicznych i reumatologicznych. Co ważne nie ma żadnych przeciwwskazań do USG, przez co można je wykonać u dzieci, kobiet ciężarnych czy seniorów.
USG klatki piersiowej w Łodzi - co wykrywa?
Za pomocą USG klatki piersiowej lekarz może dokładnie ocenić konsystencję, kształt czy strukturę miąższu płucnego, a wyniki badania dostępne są natychmiast. Daje to możliwość wczesnego podjęcia leczenia, co jest tak istotne w przypadku wszelkich chorób płuc. Badanie pozwala na wykrycie m.in. raka płuc – najczęściej występującej choroby nowotworowej wśród populacji Polski.
Przeczytaj również: Nowotwór złośliwy czy łagodny?
Wskazania do badania USG klatki piersiowej w Łodzi
Warto udać się na badanie USG klatki piersiowej w Łodzi, jeśli odczuwasz:
- bóle w klatce piersiowej;
- uczucie ściskania w klatce piersiowej;
- duszności spoczynkowe i wysiłkowe;
- częste infekcje dróg oddechowych;
- podejrzenie chorób układu oddechowego, m.in.: zapalenia płuc, mukowiscydozy, sarkoidozy, raka płuc, odmy opłucnowej, POChP, rozstrzenia oskrzeli, rozedmy;
- urazy klatki piersiowej;
- krwioplucie;
- częsty, nawracający kaszel;
- trudności z oddychaniem.
Jak wygląda USG klatki piersiowej?
USG klatki piersiowej wykonywane jest w pozycji leżącej lub siedzącej. Po zdjęciu odzieży z górnej partii ciała, lekarz aplikuje na klatkę piersiową żel, po czym przesuwa po niej głowicą ultrasonografu. Emituje ona fale przenikające przez tkanki, które tworzą obraz na ekranie widocznym przed lekarzem i pacjentem. Wyniki omawiane są na bieżąco.
Jak przygotować się do badania USG klatki piersiowej w Łodzi?
Do USG klatki piersiowej w Łodzi nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto jednak zabrać ze sobą posiadaną dokumentację medyczną.
Gdzie wykonać USG klatki piersiowej?
USG klatki piersiowej w Łodzi można wykonać w każdej pracowni ultrasonograficznej oraz w niektórych gabinetach lekarzy pulmonologów, reumatologów czy ortopedów, wyposażonych w aparat ultrasonograficzny.