USG prostaty
USG prostaty
USG prostaty to badanie diagnostyczne rekomendowane mężczyznom wykazującym niepokojące objawy ze strony układu moczowo-płciowego, jak również profilaktycznie po ukończeniu 50. roku życia. Badanie jest nieinwazyjne, bezbolesne i rzetelne. Pozwala na dokładną ocenę lokalizacji, wielkości oraz struktury gruczołu krokowego. Opiera się na emitowaniu fal ultradźwiękowych, przenikających tkanki i tworzących tym samym obraz na ekranie przed lekarzem.
Wskazania do badania
- zaburzenia erekcji;
- dyskomfort podczas mikcji lub defekacji;
- częstomocz;
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego;
- nietrzymanie moczu;
- nykturia;
- ból i pieczenie podczas mikcji;
- zaparcia;
- bóle okolicy podbrzusza i miednicy mniejszej;
- przerost prostaty stwierdzony podczas badania per rectum;
- podejrzenie nowotworu prostaty.
Jak wygląda USG prostaty?
Przeważnie USG prostaty wykonywane jest przez odbyt (transrektalnie). Wówczas lekarz aplikuje na podłużną głowicę urządzenia żel i umieszcza ją w odbycie pacjenta. Poprzez określone jej ruchy jest w stanie obserwować prostatę na ekranie przed sobą. USG trwa maksymalnie 10 minut i jest bezbolesne – nie ma konieczności stosowania znieczulenia.
Jak się przygotować do badania?
Konieczne jest całkowite wypełnienie pęcherza moczowego, dlatego około 2 godziny przed badaniem rekomenduje się wypicie 1-1,5 l wody niegazowanej. Warto zabrać ze sobą wyniki innych, wcześniej wykonanych badań. Najlepiej unikać spożywania posiłków 6 godzin przed wykonaniem USG.
Gdzie zrobić badanie?
USG prostaty można wykonać w każdej pracowni ultrasonograficznej lub w gabinecie lekarza urologa bądź androloga, posługującego się tą aparaturą.