- dr Magdalena Łapienis
Informacje dotyczące endoskopowej operacji zatok
Endoskopowa operacja zatok – polega na minimalnie inwazyjnej (oszczędnej) operacji zatok. Operacja jest przeprowadzana wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. Tak precyzyjny zabieg możliwy jest dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej aparatury-optyk, mikrochirurgicznych narzędzi i endoskopów. Dzięki niej uwidocznia się zmienione chorobowo miejsca zatok i precyzyjnie usuwa tylko zmienioną, przerośniętą błonę śluzową. Usuwane tkanki oddawane są do badania histopatologicznego. Następuje odblokowanie miejsc wentylacji zatok (kompleksy ujściowo-przewodowe), co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zatok.
Przygotowanie do endoskopowej operacji zatok
Kilka dni przed zabiegiem (termin należy ustalić telefonicznie), odbywa się konsultacja anestezjologiczna, celem kwalifikacji do zabiegu, ocena stanu zdrowia pacjenta, wybór znieczulenia i omówienie przygotowania do zabiegu. Na konsultację z anestezjologiem należy przynieść wypełnione ankiety i wyniki badań wykonane nie wcześniej niż 2 tygodnie przed zabiegiem operacyjnym:
- EKG;
- grupa krwi, morfologia, OB, czas protrombinowy, czas koalinowo-kefalinowy, przeciwciała HIV, kreatynina, elektrolity, glukoza na czczo;
- zaświadczenie o dokonanym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B lub wynik badania krwi w kierunku antygenu HBS oraz wynik badania przeciwciał anty HCV (żółtaczka typu C);
- pacjenci z chorobą tarczycy (niedoczynność, nadczynność, stan po operacji tarczycy)-TSH, fT3, fT4;
- ewentualnie RTG klatki piersiowej.
Pełne szczepienie przeciw WZW typu B składa się z 3 dawek (druga po miesiącu, a trzecia po 6 miesiącach). Przed zabiegiem wskazane są 2 szczepienia. Zabieg może odbyć się 2 tygodnie po drugiej dawce.
Anestezjolog może zasugerować wykonanie dodatkowo zarówno badań jak i konsultacji koniecznych dla bezpiecznego wykonania zabiegu.
Pacjent/Pacjentka powinien dostarczyć w dniu zabiegu:
- skierowanie do szpitala;
- dowód osobisty do wglądu;
- płytę z tomografią komputerową zatok.
Co zabrać do szpitala?
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
Rodzaj znieczulenia
Znieczulenie ogólne polega na wprowadzeniu pacjenta w stan snu. Pacjent wówczas nic nie słyszy, nie odczuwa bólu, nie pamięta momentu usypiania i wybudzania na sali operacyjnej. Cały czas podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym jest obecny anestezjolog, który czuwa nad bezpieczeństwem i ciągłością snu w czasie zabiegu.
Rekonwalescencja i zalecenia
Po zabiegu mogą być zastosowane opatrunki żelowe do nosa, które ulegają wchłonięciu, nie trzeba ich usuwać, a które wspomagają proces gojenia.