dr Magdalena Łapienis
Informacje dotyczące operacji przegrody nosa
Operacja polega na wewnątrznosowej korekcji skrzywionych części przegrody nosa-chrzęstnych i kostnych. Po zabiegu nie ma żadnych widocznych na twarzy: blizn, obrzęków, sińców ani cięć. Cięcie prowadzone jest wewnątrz nosa. Często w czasie zabiegu zmniejszane są małżowiny nosowe dolne przy zastosowaniu elektrokoagulacji.
Przygotowanie do operacji przegrody nosa
Kilka dni przed zabiegiem (termin należy ustalić telefonicznie), odbywa się konsultacja anestezjologiczna, celem kwalifikacji do zabiegu, ocena stanu zdrowia pacjenta, wybór znieczulenia i omówienie przygotowania do zabiegu. Na konsultację z anestezjologiem należy przynieść wypełnione ankiety i wyniki badań wykonane nie wcześniej niż 2 tygodnie przed zabiegiem operacyjnym:
- EKG;
- grupa krwi, morfologia, OB, czas protrombinowy, czas koalinowo-kefalinowy, przeciwciała HIV, kreatynina, elektrolity, glukoza na czczo;
- zaświadczenie o dokonanym szczepieniu przeciwko żółtaczce typu B lub wynik badania krwi w kierunku antygenu HBS oraz wynik badania przeciwciał anty HCV (żółtaczka typu C);
- pacjenci z chorobą tarczycy (niedoczynność, nadczynność, stan po operacji tarczycy)-TSH, fT3, fT4;
- ewentualnie RTG klatki piersiowej.
Pełne szczepienie przeciw WZW typu B składa się z 3 dawek (druga po miesiącu, a trzecia po 6 miesiącach). Przed zabiegiem wskazane są 2 szczepienia. Zabieg może odbyć się 2 tygodnie po drugiej dawce.
Anestezjolog może zasugerować wykonanie dodatkowo zarówno badań jak i konsultacji koniecznych dla bezpiecznego wykonania zabiegu.
Pacjent/Pacjentka powinien dostarczyć w dniu zabiegu:
- skierowanie do szpitala;
- dowód osobisty do wglądu.