- dr Magdalena Łapienis
Dzięki popularyzowaniu wiedzy medycznej, ludzie poznali związek nieprawidłowego snu z licznymi chorobami cywilizacyjnymi (takimi jak: cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze i płucne, zaburzenie rytmu serca, choroba zakrzepowo-zatorowa, udar mózgu, zawał serca, bezsenność i depresja) oraz innymi dolegliwościami, które zmniejszają jakość życia- osłabioną pamięcią, koncentracją i libido, obniżonym nastojem oraz sennością dzienną.
Senność dzienna i stałe zmęczenie, są nie tylko zagrożeniem dla chorego, ale mogą być także uciążliwe dla innych.
Najczęściej wykonywane zabiegi u osób chrapiących to konchoplastyka (zmniejszenie przerośniętych małżowin nosowych, które zmniejszają drożność nosa) oraz plastyka podniebienia miękkiego (zmniejszenie długości języczka i usztywnienie podniebienia miękkiego, które ulegają wibracji podczas oddychania przez usta). Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym (jest to znieczulenie takie jak przy zabiegach stomatologicznych-pacjent jest wówczas przytomny, ale nie odczuwa bólu) lub ogólnym (śpi).
Po zabiegu poprawia się oddychanie nosem i nie słychać wibrującego podniebienia podczas snu.
Kilka dni przed zabiegiem (termin należy ustalić telefonicznie), odbywa się konsultacja anestezjologiczna, celem kwalifikacji do zabiegu, ocena stanu zdrowia pacjenta, wybór znieczulenia i omówienie przygotowania do zabiegu. Na konsultację z anestezjologiem należy przynieść wypełnione ankiety i wyniki badań wykonane nie wcześniej niż 2 tygodnie przed zabiegiem operacyjnym:
Pełne szczepienie przeciw WZW typu B składa się z 3 dawek (druga po miesiącu, a trzecia po 6 miesiącach). Przed zabiegiem wskazane są 2 szczepienia. Zabieg może odbyć się 2 tygodnie po drugiej dawce.
Anestezjolog może zasugerować wykonanie dodatkowo zarówno badań jak i konsultacji koniecznych dla bezpiecznego wykonania zabiegu.
Pacjent/Pacjentka powinien dostarczyć w dniu zabiegu:
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
Znieczulenie ogólne polega na wprowadzeniu pacjenta w stan snu. Pacjent wówczas nic nie słyszy, nie odczuwa bólu, nie pamięta momentu usypiania i wybudzania na sali operacyjnej. Cały czas podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym jest obecny anestezjolog, który czuwa nad bezpieczeństwem i ciągłością snu w czasie zabiegu.
Przez tydzień po zabiegu należy regularnie stosować zlecone leki przeciwbólowe, aby uniknąć bólu gardła.
Standardowa długość pobytu w szpitalu
6 godzin
Cena
6500 zł (nie zawiera kosztu wizyty kwalifikacyjnej)
Czas oczekiwania na zabieg
KOMERCYJNIE – do dwóch tygodni
Lekarze wykonujący: