Informacje dotyczące alloplastyki (endoprotezoplastyki) stawu kolanowego
Najczęściej całkowitą endoprotezę implantuje się u pacjentów mających zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawów kolanowych.
Alloplastyka stawu kolanowego jest operacją polegającą na wymianie chorego stawu kolanowego na sztuczny. Podczas operacji usunięte zostaną pokryte chrząstką powierzchnie stawowe kości udowej i piszczelowej wraz z częściami przyległej do nich tkanki kostnej tak, by przygotować końce stawowe kości udowej i piszczelowej na przyjęcie elementów sztucznego stawu kolanowego. Następnie, na tak przygotowane miejsca, nałożone zostaną sztuczne powierzchnie stawowe.
Elementy endoprotezy i kość zostają połączone specjalnym, szybkowiążącym tworzywem sztucznym (zwanym cementem kostnym). Sposób ten pozwala zazwyczaj na szybkie obciążanie operowanej kończyny.
Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu alloplastyki stawu kolanowego
Przed wyjściem do domu pacjenci otrzymują kartę informacyjną zawierającą informacje dotyczące postępowania pooperacyjnego. Po wypisie pacjent porusza się samodzielnie przy użyciu kul łokciowych. Zaleca się wykonywanie wyuczonych ćwiczeń kolana, których zadaniem jest wzmocnienie siły mięśni uda. Należy też okładać operowane kolano lodem w foliowych workach (3-4 razy dziennie przez 20-30 minut).
Pacjenci mają przepisane leki przeciwbólowe, które należy przez pierwsze dni przyjmować regularnie, zgodnie z zaleceniami. Nie zaleca się samodzielnego zmieniania opatrunku i moczenia ran. Rany można zamoczyć gdy są dobrze zagojone, co zazwyczaj następuje po około 14 dniach.
W chwili wypisu pacjentowi po zabiegu operacyjnym należy zapewnić obecność osoby towarzyszącej oraz transport do domu. Po zabiegu operacyjnym i znieczuleniu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn i podejmować ważnych życiowych decyzji.