Informacje dotyczące artroskopowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego
Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jednym z największych stabilizatorów kolana. Wraz z więzadłem krzyżowym tylnym (PCL) zapewnia stabilność rotacyjną, potrzebną podczas zmiany kierunku biegu lub marszu.
Operacja rekonstrukcji polega na pobraniu ścięgna lub więzadła, umieszczeniu go wewnątrz kolana i przymocowaniu do kości udowej i piszczelowej. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu ścięgna mięśni: smukłego i półścięgnistego lub więzadło rzepki. Dzięki odtworzeniu zerwanego „sznurka”, jakim jest więzadło krzyżowe przednie, kolano odzyskuje stabilność, powierzchnie stawowe lepiej poruszają się względem siebie, co zapobiega dodatkowym uszkodzeniem kolana takim, jak uszkodzenia łąkotek czy chrząstki stawowej. W naszym szpitalu zabieg ten wykonuje się metodą artroskopową. Polega on na wprowadzeniu wziernika (endoskopu), przez niewielkie nacięcie do stawu.
Bardzo istotnym etapem leczenia jest odpowiednio dobrany program usprawniania i rehabilitacja.
Przygotowanie do zabiegu
Należy wykonać podstawowe badania krwi: morfologia, APTT, HCV, antygen HBS (w przeciągu 2 tygodni przed zabiegiem). W zależności od dodatkowych schorzeń pacjenta konieczne mogą być badania dodatkowe lub konsultacje lekarzy specjalistów (np. kardiologa, ginekologa, pulmonologa itp.). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się zazwyczaj w dniu zabiegu przy przyjęciu do szpitala. Zachęcamy pacjentów do wizyty u rehabilitanta, który pokaże najważniejsze ćwiczenia wykonywane po leczeniu operacyjnym.
Należy zaopatrzyć się w kule łokciowe. Należy być na czczo 6 godzin przed planowanym zabiegiem (bez jedzenia, picia i palenia papierosów). Pacjentki proszone są o zgłaszanie się na blok operacyjny bez makijażu i bez nałożonego lakieru do paznokci. Rano przed operacją należy przyjąć leki stosowane codziennie, popijając je niewielką ilością wody.
Co zabrać do szpitala?
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
Rodzaj znieczulenia
Ogólne lub przewodowe
Rekonwalescencja i zalecenia
Przed wyjściem do domu pacjenci otrzymują kartę informacyjną zawierającą informacje dotyczące postępowania pooperacyjnego. Po wypisie pacjent porusza się samodzielnie przy użyciu kul łokciowych. Zaleca się wykonywanie wyuczonych ćwiczeń kolana, których zadaniem jest wzmocnienie siły mięśni uda. Należy też okładać operowane kolano lodem w foliowych workach (3-4 razy dziennie przez 20-30 minut). Pacjenci mają przepisane leki przeciwbólowe, które należy przez pierwsze dni przyjmować regularnie, zgodnie z zaleceniami. Nie zaleca się samodzielnego zmieniania opatrunku i moczenia ran. Rany można zamoczyć gdy są dobrze zagojone, co zazwyczaj następuje po około 14 dniach.
W chwili wypisu pacjentowi po zabiegu operacyjnym należy zapewnić obecność osoby towarzyszącej oraz transport do domu. Po zabiegu operacyjnym i znieczuleniu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn i podejmować ważnych życiowych decyzji.