Artroskopowe usunięcie łąkotki

Łąkotki (przyśrodkowa i boczna) w stawie kolanowym są ważnymi amortyzatorami i stabilizatorami chroniącymi kolano przed skutkami przeciążeń, którym jest ono poddawane w czasie praktycznie każdej aktywności fizycznej opartej o pracę nóg. Można stwierdzić, że pełnią rolę chrzęstno-włóknistych „poduszek”. Występują parzyście w obu kolanach między kością udową a kością piszczelową – przenoszą obciążenia, amortyzują oraz dodatkowo stabilizują staw.

 

Uszkodzenie łąkotek przebiega zazwyczaj pod postacią naciągnięcia, zgniecenie, rozerwania lub oderwania od struktur kostnych.

 

Do uszkodzenia łąkotek najczęściej dochodzi podczas ruchów rotacyjnych kolana, np. podczas grania w piłkę nożną czy stanięcia na nierównej nawierzchni. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta też u osób ze słabymi mięśniami stabilizującymi kolano, chorobą zwyrodnieniową, chorobą reumatyczną i wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

 

Zadzwoń aby dowiedzieć się więcej o zabiegu artroskopowego usunięcia łąkotki w Szpitalu Salve:

 

 

widok-kolana-i-lakotki-salve.webp

Uszkodzona łąkotka w kolanie może prowadzić do uczucia niestabilności stawu (tak zwane uciekające kolano) i w dłuższym okresie przyspieszać rozwój zmian zwyrodnieniowych. Jest też kluczowa dla pogarszania się ogólnej kondycji stawu kolanowego i jego długoterminowego, sprawnego funkcjonowania. Leczenie uszkodzonej łąkotki zależy od tego, jakiego rodzaju uszkodzenie stwierdzimy w procesie diagnostycznym i jaka jest jego rozległość. Istotne jest także czy uszkodzenie łąkotki pozostaje stabilne oraz czy jednocześnie występują inne urazy kolana, np. uszkodzenie więzadeł.

Na czym polega artroskopowe usunięcie łąkotki?

Mniejszego stopnia uszkodzenia łąkotek można leczyć zachowawczo, głównie za pomocą fizjoterapii. Jednak wszelkie przypadki uszkodzeń niestabilnych wymagają zabiegów chirurgicznych w obrębie kolana. Leczenie artroskopowe polega na zszyciu uszkodzonego fragmentu, a jeśli nie jest to możliwe — usunięciu go, a wszystko to odbywa się w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym.

 

To zabieg małoinwazyjny, bezpieczny dla pacjenta i związany z dobrymi rokowaniami. Chirurg ortopeda wykonuje niewielkie nacięcia (około 5 mm) w okolicy stawu kolanowego, przez które wprowadza cienkie urządzenia (światłowód z kamerą, narzędzia chirurgiczne). Odpowiednio nimi manewrując i mając obraz wnętrza kolana przed twarzą, może skutecznie dokonać napraw występujących uszkodzeń. Wcześniej wypełnia kolano sterylnym płynem, co umożliwia uwidocznienie większości znajdujących się w nim struktur. Artroskopowe usunięcie łąkotki trwa około 60 minut.

 

Rekonwalescencja i zalecenia po artroskopowym usunięciu łąkotki

Bezpośrednio po zabiegu w stawie kolanowym pozostają plastikowe dreny, które wychodzą z miejsc, przez które wprowadzony był artroskop. Usuwa się je w ciągu 24-48 godzin po zabiegu. Przez pierwsze dni należy poruszać się za pomocą kul ortopedycznych, warto więc zorganizować je wcześniej. Doraźnie stosuje się zimne okłady na kolano i leki przeciwbólowe.

 

Już od pierwszego dnia należy wdrożyć rehabilitację ruchową prowadzoną pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Jej celem jest utrzymanie pełnego zakresu ruchomości kolana, odbudowa siły mięśniowej i przywrócenie czucia głębokiego (propriocepcji) w obrębie operowanej kończyny. Przy odpowiednio prowadzonej rehabilitacji ruchowej powrót do pełnej sprawności i uprawiania sportu jest możliwy już po około 14 tygodniach.

 

 

Artroskopowe usunięcie łąkotki - najważniejsze informacje

Cena

od 9 500 zł (nie zawiera kosztu wizyty kwalifikacyjnej)

Pobyt w szpitalu

1 dzień

Czas trwania zabiegu

około 60 minut

Oczekiwanie na zabieg

KOMERCYJNIE – do dwóch tygodni