Usunięcie wyrośli kostnej kości udowej, piszczelowej, kolana

Wyrośl chrzęstno-kostna to często występująca patologiczna zmiana niezłośliwa kości. Można stwierdzić, że stanowi prawidłową tkankę kostną, jednak w nieprawidłowym miejscu w ciele. Najczęściej takie zmiany umiejscawiają się w przy nasadach kości długich kończyn dolnych to znaczy w okolicy kolan bądź kości piszczelowej i kości udowej. Ich obecność przeważnie nie daje żadnych objawów, głównie z tego względu, że bardzo wolno rosną. Ich rozpoznanie odbywa się wówczas przypadkowo, np. podczas rutynowych badań kontrolnych czy przy diagnostyce zupełnie innych problemów zdrowotnych. Niekiedy jednak guz podczas swojego wzrastania zaczyna uciskać na okoliczne tkanki miękkie i nerwy, wywołując stan zapalny oraz ból.

widok-kosci-udowej-i wyrosli-salve.webp

Na czym polega usunięcie wyrośli kostnej?

Usunięcie wyrośli kostnej to zabieg najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym (np. zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym), choć można go wykonać także po znieczuleniu ogólnym, zwłaszcza u dzieci i nastolatków. Chirurg ortopeda rozcina skórę i tkanki miękkie, odsłaniając wyrośl, którą sprawnie ścina za pomocą specjalnego dłuta na równo z powierzchnią kości, na której się znajduje. Usunięty materiał biologiczny przesyłany jest do badań histopatologicznych.

 

Jako że lekarz nie ingeruje w głąb kości, nie osłabia jej struktury. Zabieg jest bezpieczny, a pacjent szybko wraca do pełnej sprawności. Ewentualne dolegliwości bólowe czy obrzęk wiążą się z samym faktem naruszenia tkanek miękkich i ustępują po zagojeniu się ich.

 

Aby umówić się na zabieg usunięcia wyrośli kostnej w Szpitalu Salve zadzwoń:

 

Rekonwalescencja i zalecenia po usunięciu wyrośli kostnej

Długotrwała rehabilitacja po usunięciu wyrośli kostnej kości udowej czy piszczelowej zwykle nie jest konieczna — pacjent wraca do sprawności po zagojeniu się tkanek. Zaleca się jednak konsultację z fizjoterapeutą celem mobilizacji tkanek miękkich i blizny, czego celem jest przeciwdziałanie tworzeniu się zrostów i bliznowców, które mogą w przyszłości generować ból i ograniczać zakres ruchomości okolicznych stawów. Początkowo należy też wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe, a miejscowo stosować chłodne okłady. Leki przeciwbólowe używane są w pierwszych dniach.

 

Przez około 2-3 tygodnie pacjenci najczęściej poruszają się przy użyciu kuli, głównie ze względu na czasowy, pooperacyjny ból kończyny. Na wizycie u fizjoterapeuty warto zapytać, jak prawidłowo z nich korzystać. Cały okres rekonwalescencji zwykle nie trwa dłużej niż 3-4 tygodnie, po czym pacjent wraca do pełnej sprawności.

 

Po upływie miesiąca warto udać się do lekarza ortopedy celem skontrolowania gojenia się tkanek oraz ewentualnego wykonania badania RTG.

Usunięcie wyrośli kostnej - najważniejsze informacje

Cena

od 10 000 zł (nie zawiera kosztu wizyty kwalifikacyjnej)

Pobyt w szpitalu

Czas trwania zabiegu

Oczekiwanie na zabieg