- prof. dr hab. n. med. Marcin Sibiński
Informacje dotyczące rekonstrukcji ścięgna Achillesa
Rekonstrukcję ścięgna Achillesa wykonuje się w przypadku jego zerwania. Jest to niezwykle istotne ścięgno umożliwiające stawanie na palcach stopy i odbicie się w trakcie chodu, biegu lub skoku. Jego zerwanie skutkuje niemożnością sprawnego wykonania ww. czynności oraz bólami łydki w dłuższym okresie. Zabieg rekonstrukcji polega na zeszyciu ścięgna i następnie unieruchomieniu go w gipsie syntetycznym lub specjalnym bucie (ortezie) na krótki okres czasu. Zabieg ten można wykonać metodą otwartą (odsłaniając ścięgno dzięki przecięciu skóry) oraz metodą „przezskórną” (przy wykonaniu kilku punktowych cięć). Wybór metody zależy od preferencji pacjenta, jego aktywności sportowej i czasu jaki upłynął od urazu. Dzięki wczesnemu wykonaniu tej operacji możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności kończyny.
Przygotowanie do zabiegu
Należy wykonać podstawowe badania krwi: morfologia, APTT, HCV, antygen HBS. W zależności od dodatkowych schorzeń pacjenta konieczne mogą być badania dodatkowe, kub konsultacje lekarzy specjalistów (np. kardiologa, ginekologa, pulmonologa itp.). Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się zazwyczaj w dniu zabiegu przy przyjęciu do szpitala.
Należy zaopatrzyć się w kule łokciowe. Należy być na czczo 6 godzin przed planowanym zabiegiem (zakaz jedzenia, picia płynów i palenia papierosów). Pacjentki proszone są o zgłaszanie się na blok operacyjny bez makijażu, biżuterii i bez nałożonego lakieru do paznokci. Rano przed operacją należy przyjąć stosowane, codziennie leki popijając je niewielką ilością wody.
Co zabrać do szpitala?
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
Rodzaj znieczulenia
Znieczulenie przewodowe lub krótkotrwałe ogólne
Rekonwalescencja i zalecenia
Przed wyjściem do domu pacjenci otrzymują kartę informacyjną zawierającą informacje co do postępowania pooperacyjnego. Po wypisie pacjent porusza się samodzielnie przy asekuracji kul łokciowych. Stopa jest unieruchomiona w gipsie lub ortezie. Zaleca się wykonywanie wyuczonych ćwiczeń kolana, których zadaniem jest wzmocnienie siły mięśni uda. Pacjenci mają przepisane leki przeciwbólowe, które należy przez pierwsze dni regularnie przyjmować zgodne z zaleceniami. Nie zaleca się samodzielnego zmieniania opatrunku i moczenia ran. Ranę można zamoczyć gdy rany są dobrze zagojone, co zazwyczaj zajmuje około 3 tygodni.
W chwili wypisu pacjenta po zabiegu operacyjnym należy zapewnić obecność osoby towarzyszącej oraz transport do domu. Po zabiegu operacyjnym i znieczuleniu pacjent nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn i podejmować ważnych życiowych decyzji.