Co to fizjoterapia uroginekologiczna?
W ostatnich latach, coraz częściej słyszy się o fizjoterapii uroginekologicznej. Jak taka specjalizacja może pomóc kobietom w okresie okołoporodowym? Na pytania odpowiada mgr Dagmara Grodecka, fizjoterapeutka uroginekologiczna pracująca na oddziale ginekologiczno – położniczym szpitala Salve oraz w Salve Medica.
Kiedy najlepiej umówić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży?
Wizytę w gabinecie możesz odbyć na każdym etapie ciąży. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego i chcesz się pokazać profilaktycznie, dobrym czasem na takie spotkanie jest początek II trymestru.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego w ciąży?
Każda wizyta rozpoczyna się od wywiadu. Dalszy przebieg wizyty jest uzależniony od celu spotkania. Jeśli jest to wizyta profilaktyczna, możemy sprawdzić Twoją postawę, pracę mięśni brzucha, dna miednicy, przekazać wskazówki dotyczące ergonomii oraz zaplanować ćwiczenia, tak, by Twoje ciało jak najlepiej radziło sobie zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu.
W przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, miednicy, spojenia łonowego, żeber, pracujemy manualnie, ćwiczymy, stosujemy kinesiotaping.
Podczas podnoszenia się, widzę stożek na brzuchu? Czy to rozejście mięśni prostych?
W ciąży dochodzi do fizjologicznego rozejścia mięśni prostych. Mięśnie muszą się rozejść, by pomieścić rosnącego malucha. Stożkowanie się brzucha może być widoczne w ostatnich 4-5 tygodniach przed porodem, ze względu na duże rozciągnięcie powłok brzusznych. Jeśli zauważysz je wcześniej, warto skonsultować temat z fizjoterapeutą uroginekoliogicznym. Może to świadczyć o nieprawidłowej pracy mięśni brzucha. Odpowiednie ćwiczenia, kinesiotaping, kontrola postawy i sposób wykonywania niektórych czynności, może poprawić funkcję mięśni brzucha i wspomóc jego obkurczanie po porodzie.
Ułożenie miednicowe, czy fizjoterapia może wspomóc obrót do położenia główkowego?
W fizjoterapii zależny nam na stworzeniu maluchowi przestrzeni do obrotu. W związku z tym, stosujemy ćwiczenia i techniki mające na celu rozluźnienie struktur mięśniowo – powięziowych, więzadeł, wprowadzamy ćwiczenia oddechowe, pozycje odwrócone. Nasza praca nie jest związana z obrotem zewnętrznym , który wykonuje lekarz.
Nietrzymanie moczu, czy to normalne, że występuje w ciąży i po porodzie?
Nietrzymanie moczu nie jest fizjologią. Może, być ono związane z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy. Mięśnie mogą być osłabione lub nadmiernie napięte, przez co nie są w stanie prawidłowo wykonywać swojej funkcji. Elementy takie jak badanie mięśni dna miednicy, ocena postawy, analiza nawyków toaletowych, wykonanie dzienniczka mikcji mogą, być pomocne w dobraniu indywidualnego planu terapii.
Co powinno zwrócić uwagę zarówno w ciąży jak i po porodzie?
- nietrzymanie moczu, gazów, stolca;
- uczucie ciała obcego w pochwie, ciążenia w pochwie;
- stożkowanie się brzucha na linii mostek – spojenie łonowe;
- bóle kręgosłupa, miednicy, kości ogonowej, spojenia łonowego;
- ból, ciągnięcie, kłucie, pieczenie blizn po cc, urazach krocza;
- bolesne stosunki, bolesne miesiączki;
- parcia naglące, nocne mikcje, częstomocz (przed/po ciąży).
Czy zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu warto odbyć taką wizytę?
Niezależnie od drogi porodu, warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego. Podczas wizyty możemy sprawdzić blizny, rozejście mięśni prostych brzucha (palpacyjnie, w ruchu, po usg), mięśnie dna miednicy, postawę, a następnie wprowadzić terapię manualną, terapię blizn, ćwiczenia, kinesiotaping, sonofeedback (ćwiczenia pod kontrolą usg).
Kiedy jest najlepszy czas na wizytę poporodową u fizjoterapeutki uroginekologicznej?
- 6 tygodni po porodzie naturalnym,
- 4-6 tygodni po cesarskim cięciu.
Jeśli potrzebujesz odbyć taką wizytę wcześniej, nie ma ku temu przeciwwskazań.
5 wskazówek wspierających Twój brzuch, dno miednicy, kręgosłup w okresie ciąży i po porodzie:
- Dbaj o swoją postawę;
- Bądź aktywna w ciąży i po porodzie. Już w pierwszych dniach po porodzie możesz wprowadzić delikatne ćwiczenia oddechowe, otwierające klatkę, korygujące postawę. Pomoże Ci w tym Nasza fizjoterapeutka uroginekologiczna, obecna na oddziale ginekologiczno – położniczym szpitala Salve;
- Podczas kaszlu i kichania wyprostuj się i wykonaj skręt tułowia. Po CC zabezpiecz bliznę kładąc na niej dłonie;
- Mocz i stolec oddawaj na luzie. Unikaj parcia. Stosuj podnóżek podczas defekacji;
- Wstawaj bez bok lub klęk podparty (może to być szczególnie pomocne po porodzie naturalnym z urazem krocza).