Jak wybrać szpital do porodu? Kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę

18 października 2024

Wybór odpowiedniego szpitala do porodu jest niezwykle trudny, jednak to zadanie stoi przed każdą ciężarną kobietą. Decydując się na konkretną placówkę, dba jednocześnie o samopoczucie, bezpieczeństwo własne i dziecka, a także zapewnia sobie dostęp do personelu, który będzie respektował jej potrzeby i wybory. Zarówno dotyczące samego porodu, jak i opieki poporodowej. O czym warto pamiętać, stojąc przed takim wyborem?

 

Kiedy wybrać szpital do porodu?

Szpital do porodu powinna wybrać każda kobieta bez względu na przebieg ciąży, własny stan zdrowia czy planowany sposób rodzenia. Optymalnym momentem na poszukiwania i podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie jest II trymestr ciąży, gdy ciąża jest już ustabilizowana, a ryzyko ewentualnego poronienia znacznie maleje. 

 

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając szpital do porodu?

Wybierając szpital do porodu, warto kierować się kilkoma kwestiami, które w połączeniu pomogą ciężarnej kobiecie wyrobić sobie opinię na temat wskazanych placówek. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie obowiązuje rejonizacja - ośrodek wcale nie musi znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania. Stwarza to wiele możliwości dla kobiet, które chcą świadomie zadbać o przebieg porodu i połogu. Oto aspekty, którymi warto się kierować.

 

Warunki i wyposażenie szpitala

Bardzo ważne są informacje dotyczące: posiłków, możliwości rodzenia wspólnie z bliskimi (np. mężem), liczby łóżek w pokojach, godzin odwiedzin. Wszystko to sprawia, że kobieta podczas pobytu w szpitalu czuje się po prostu dobrze, a ma to ogromny wpływ na jej ogólny stan zdrowia - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Zwróć uwagę na wyposażenie szpitala i dostęp do nowoczesnych sprzętów, które niejednokrotnie ratują życie zagrożonego noworodka.

 

Wyposażenie sali porodowej

Kompleksowe wyposażenie sali porodowej to przede wszystkim: stołek lub krzesło porodowe umożliwiające przyjmowanie pozycji wertykalnych, wytrzymałe taśmy zawieszone pod sufitem wykorzystywane w tym samym celu, łóżko porodowe, wanna porodowa, detektor tętna płodu, KTG, aparatura USG, ssak medyczny do wspomagania porodu siłami natury czy drabinki. Świetnym urozmaiceniem jest też duża piłka, materac, parawan zapewniający intymność oraz stanowisko do pielęgnacji noworodka.

 

Standardy i certyfikat szpitala

To zdecydowanie najważniejsza kwestia. I nie ma znaczenia, czy kobieta planuje rodzić siłami natury, czy poprzez cięcie cesarskie. Przy każdym porodzie pojawić się mogą nieoczekiwane komplikacje - wtedy najlepiej znajdować się w szpitalu, który ma doświadczenie w odbieraniu trudnych i zagrożonych porodów, dysponującym nowoczesnym sprzętem i zatrudniającym najlepszych lekarzy specjalistów, którzy zadbają o bezpieczeństwo matki i dziecka. 

 

Warto znać przy tym stopnie referencyjności. To nic innego, jak oznaczenia wskazujące na możliwość otoczenia pacjentki specjalistyczną opieką medyczną w określonych obszarach. W przypadku oddziałów położniczo-ginekologicznych prezentuje się to następująco:

  • I stopień referencyjności - oddział przyjmuje noworodki donoszone oraz urodzone między 35. a 37. tygodniem ciąży, bez wad wrodzonych, nasilonych objawów chorobowych czy innych patologii. Przeważnie są to szpitale miejskie i rejonowe;
  • II stopień referencyjności - pracujący tu personel medyczny ma kompetencje do odbierania i leczenia noworodków urodzonych przedwcześnie (od 32 tygodnia ciąży), z niską masą ciała, niewydolnością oddechową, infekcjami, żółtaczką i innymi problemami metabolicznymi. Są to najczęściej szpitale wojewódzkie;
  • III stopień referencyjności - mogą tu rodzić kobiety, których ciąża jest mocno zagrożona i gdy pojawia się wysokie prawdopodobieństwo urodzenia dziecka przed 31. tygodniem ciąży. Są to szpitale specjalistyczne.

 

Znając przebieg swojej ciąży i konsultując się z lekarzem, można dokonać indywidualnego wyboru.

 

Opinie i rekomendacje

Wybierając szpital do porodu, koniecznie weź pod uwagę opinie innych kobiet, które miały już okazję w nim rodzić. Są one najlepszym źródłem informacji dotyczących zarówno personelu, jak i wyposażenia sal, nowoczesności sprzętu, opieki i przestrzegania planu porodu. Możesz znaleźć je z łatwością m.in. na wszelkiego rodzaju grupach tematycznych, jak również możesz zasięgnąć porady znajomych Ci kobiet z okolicy, które mają już dzieci. 

 

Odległość od miejsca aktualnego pobytu

Choć nie istnieje rejonizacja, kobieta mieszkająca na co dzień w Warszawie raczej nie wybierze na swój szpital placówki w Gdańsku czy w Krakowie. To zupełnie normalne - gdy zacznie się poród, każda rodząca kobieta chce jak najszybciej znaleźć się pod opieką specjalistów, a nierzadko zdarza się, że ma to miejsce przed zaplanowanym terminem, gdy niczego się nie spodziewa. Dobrze więc, aby wybrany szpital znajdował się w tym samym mieście, ewentualnie miejscowość obok.

 

Jeśli mimo tego ciężarna znalazła szpital, który spełnia wszystkie jej wymagania, jednak znajduje się daleko, może rozważyć możliwość pobyt wypoczynkowy w tym mieście. Musi pamiętać, aby być tam odpowiednio wcześniej i wiąże się to ze sporym kosztem, wcześniejsza propozycja jest więc pod wieloma względami korzystniejsza. Mimo tego warto wiedzieć, że zawsze mamy wiele opcji do wyboru.

 

Kadra medyczna

Wiele kobiet decyduje się na wybór szpitala do porodu, w którym przyjmuje ich lekarz prowadzący ciążę. Należy zaznaczyć, że nie jest to aż tak istotne kryterium, ponieważ istnieje spore prawdopodobieństwo, że poród zacznie się w momencie, gdy lekarz nie będzie mieć akurat zmiany na oddziale, co więcej - może nie być go nawet na terenie szpitala. Wówczas poród odbierze inny, nieznany dotychczas ciężarnej specjalista. Lepiej kierować się renomą i stopniem referencyjności szpitala, niż samym faktem zatrudniania przez placówkę swojego lekarza.

 

Ważnym elementem jest jednak zatrudnianie przez placówkę szpitala doświadczonej i rzetelnej kadry medycznej. Wcześniej możesz poczytać opinie na temat lekarzy odbierających porody, pracujących w wybranym przez Ciebie szpitalu.

 

Dostępne metody porodu

Wybierając szpital do porodu, zwróć uwagę, jakie metody porodu oferuje. Podstawą jest oczywiście cięcie cesarskie i poród siłami natury, co jest możliwe w każdym szpitalu. Jednak być może masz szczególne potrzeby, np. poród w wodzie, poród ze znieczuleniem czy poród lotosowy. Koniecznie upewnij się, że takie formy usług medycznych są świadczone.

 

Każda kobieta ciężarna obawia się bólu porodowego. Aby zadbać o własny komfort i spokój ducha, warto wybrać taki szpital, który oferuje skuteczne, bezpieczne i sprawdzone metody łagodzenia bólu, akceptowane przez rodzącą. Przeważnie jest to znieczulenie zewnątrzoponowe (przy porodach siłami natury), znieczulenie podpajęczynówkowe (głównie przy cesarce), a nawet metody alternatywne, np. prądy TENS. Jeśli na stronie szpitala nie widnieje informacja dotycząca rodzaju stosowanego znieczulenia, warto wykonać telefon i dopytać o tę kwestię. 

 

Wsparcie po porodzie

Jednocześnie warto upewnić się, że szpital zatrudnia położne laktacyjne, fizjoterapeutów uroginekologicznych i psychologów, którzy mogą zdziałać wiele dobrego w pierwszych dniach po porodzie. Połóg jest niezwykle skomplikowanym czasem w życiu kobiety - powinna ona móc wówczas liczyć nie tylko na siebie i swoich bliskich, ale i profesjonalny zespół specjalistów medycznych.

 

Indywidualne podejście

Każda kobieta jest inna, ma inne potrzeby, wymagania i preferencje. Wybierz szpital, który respektuje wszelkie prośby dotyczące porodu i połogu oraz opieki nad noworodkiem, które zawiera się na planie porodu. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze mogą być one brane pod uwagę - jeśli pojawi się zagrożenie życia matki lub dziecka, lekarze mogą podejmować własne decyzje.

 

Jak wybrać szpital do porodu? Formalności

Do porodu nie trzeba mieć skierowania, nie ma również rejonizacji. Dlatego kobieta może rodzić w tym szpitalu, w którym chce. Taką informację można umieścić w swoim planie porodu, dołączonym do teczki zawierającej dokumentację na temat przebiegu ciąży. Zabiera się ją ze sobą do szpitala w momencie porodu. Jednocześnie należy mieć przy sobie dowód osobisty, kartę przebiegu ciąży, informację dotyczącą grupy krwi oraz ostatnie wyniki badań.

 

Porody w Salve - dlaczego warto się zainteresować? 

Warto zaznaczyć, że liderem wśród szpitali z oddziałami położniczo-ginekologicznymi jest szpital Salve w Łodzi, który w 2023 roku zdobył 21. miejsce na ogólnopolskiej liście szpitali z największą liczbą odebranych porodów - aż 2043. Stanowi to 2. miejsce w całym województwie łódzkim. Tak duże doświadczenie w odbieraniu różnego rodzaju porodów (także skomplikowanych) sprawia, że każda kobieta może czuć się maksymalnie zaopiekowana. Bez względu na okoliczności, które mogą wystąpić. 

Jednocześnie personel medyczny szpitala Salve w miarę możliwości chętnie respektuje wszelkie zgłaszane prośby dotyczące porodu i połogu, co również jest kluczową kwestią. Tematami obcymi nie są tutaj porody lotosowe, pozycje wertykalne czy ochrona krocza. Jeśli kobieta szuka szpitala w innej części Polski, koniecznie powinna zwrócić uwagę, aby zdanie rodzących było brane pod uwagę i szanowane. Można się tego dowiedzieć po opiniach dotyczących danego szpitala. W dobie Internetu nietrudno je znaleźć.