Rooming-in w szpitalu Salve - na czym polega?

07 maja 2025

Rooming-in to system opieki nad noworodkiem o coraz większym znaczeniu i zyskującym na popularności. Zakłada przebywanie matki i dziecka razem w tym samym pokoju w szpitalu przez cały czas, z wyjątkiem sytuacji, gdy dziecko musi być oddzielone od matki na procedury medyczne. Pozwala to nawiązać między nimi silną więź i znacząco wpływa zarówno na psychikę świeżo upieczonej mamy, jak i na rozwój maluszka. Dzięki temu poród i pobyt w szpitalu są maksymalnie komfortowe.

Rooming-in w szpitalu Salve - na czym polega.jpg [543.39 KB]

Spis treści

 

Rooming-in – bliskość mamy i dziecka już od pierwszych chwil

“Rooming-in” to popularne założenie nowoczesnych, przyjaznych matce i dziecku szpitali, ostatnimi czasy również praktykowane w Polsce. Polega na tym, że noworodek przebywa w jednym pokoju z matką przez cały czas pobytu w szpitalu, a odbierane jest wyłącznie do czynności diagnostyczno-leczniczych wykonywanych przez personel medyczny. Dziecko znajduje się w specjalnym łóżeczku obok łóżka mamy, co umożliwia stały kontakt i opiekę. Kobieta, z pomocą personelu medycznego, uczy się pielęgnacji noworodka, karmienia piersią oraz reagowania na potrzeby dziecka już od pierwszych wspólnych chwil.

Przebywanie matki z noworodkiem w systemie rooming–in pozytywnie oddziałuje nie tylko na przebieg laktacji, ale korzystnie wpływa także na uzyskanie odpowiedniej ilości pokarmu oraz szybkość reagowania na potrzeby noworodka. Oddzielanie noworodków od matek utrudnia matkom możliwość karmienia dziecka na żądanie i może stwarzać trudności w karmieniu piersią. Korzyści z rooming-in można przedstawić w skrócie następująco:

  • ułatwienie nauki pielęgnacji noworodka i trafnego reagowania na jego potrzeby;
  • budowanie więzi między matką a dzieckiem, a więc jednoczesne zmniejszanie ryzyka depresji poporodowej;
  • zapewnianie poczucia bezpieczeństwa dziecku i jego łatwiejsza adaptacja w nowym środowisku;
  • poprawa stanu zdrowia dziecka poprzez wspieranie budowania jego mikroflory jelitowej (systematyczne karmienie piersią jest tu bardzo ważne), dbanie o odpowiednią temperaturę ciała (przy kontakcie skóry matki i dziecka) oraz poziomu glukozy;
  • wspieranie naturalnej, bezproblemowej laktacji.

 

Innymi słowy, korzyści z przebywania w szpitalach z systemem rooming-in są wielokierunkowe zarówno dla świeżo upieczonej mamy, jak i dla noworodka, co wpływa korzystnie na późniejszą bliskość, pewność siebie, poczucie bezpieczeństwa, spokój emocjonalny matki i prawidłowy rozwój maluszka.

 

Jak działa system rooming-in w szpitalu Salve?

Rooming-in w szpitalu Salve wspiera samopoczucie i stan zdrowia matki i dziecka. Wyróżnia tę placówkę medyczną spośród innych, ponieważ niestety w polskim systemie służby zdrowia wciąż nie jest to popularne i powszechne. Działa na zasadzie wspólnego przebywania matki i noworodka w jednym pokoju przez cały czas pobytu w szpitalu. Ogromną zaletą porodu w szpitalu Salve jest:

  • opieka nad rodzącą kobietą sprawowana przez doświadczoną kadrę medyczną (lekarzy, położne, pielęgniarki, fizjoterapeutów uroginekologicznych);
  • możliwość porodu w ramach NFZ;
  • ogromne doświadczenie w odbieraniu zarówno porodów siłami natury, jak i poprzez cięcie cesarskie, w tym również odbieranie porodów zagrożonych czy powikłanych;
  • uczestnictwo w KOC — Programie Koordynowanej opieki nad kobietą ciężarną;
  • możliwość porodu w wodzie i kangurowania maluszka tuż po narodzinach;
  • dostęp do różnych form znieczulenia podczas porodu;
  • dbałość o intymny i profesjonalny przebieg porodu;
  • wspieranie aktywnego porodu siłami natury przy wykorzystaniu pozycji wertykalnych.

W 2023 roku szpital Salve zdobył 21 miejsce na ogólnopolskiej liście szpitali z największą liczbą odebranych porodów — aż 2043. Stanowi to 2 miejsce w całym województwie łódzkim. Tak duże doświadczenie w odbieraniu różnego rodzaju porodów sprawia, że każda kobieta może czuć się maksymalnie bezpiecznie i komfortowo.

Ogromną zaletą szpitala Salve jest dodatkowo dostęp do rooming-in. Dziecko znajduje się w specjalnym łóżeczku obok łóżka mamy, co umożliwia stały kontakt i opiekę. O wszystkie szczegóły dba doświadczony personel medyczny szpitala Salve, który zawsze chętnie służy dobrą radą, słowami wsparcia czy własnym doświadczeniem.

 

Rooming-in – wspólny pobyt mamy i noworodka krok po kroku

Jak dokładnie, krok po kroku, wygląda rooming-in? Można przedstawić go następująco:

  • poród na nowoczesnych, dobrze wyposażonych salach porodowych z dostępem do najnowszych rozwiązań medycznych oraz do doświadczonego personelu medycznego;
  • pierwsze chwile po porodzie włącznie z tzw. kangurowaniem noworodka;
  • umieszczenie mamy i dziecka w jednej, specjalnie przygotowanej w tym celu sali poporodowej.

 

Na sali tej kobieta może skorzystać z:

  • karmienia na żądanie;
  • kompleksowej nauki pielęgnacji włącznie z instruktażami praktycznymi;
  • pomocy położnych i pielęgniarek zarówno w kontekście opieki nad dzieckiem, jak i własnych potrzeb;
    wsparcia emocjonalnego.

 

Rooming-in jest coraz bardziej popularny w szpitalach, które promują bliski kontakt matki z dzieckiem, w tym również w szpitalu Salve w Łodzi.

 

Dlaczego warto wybrać poród z rooming-in? Zobacz, jak to wygląda w Salve

Poród z rooming-in niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Skupiając się najpierw na matce - otrzymuje ona pełne, profesjonalne wsparcie emocjonalne oraz praktyczne w opiece nad dzieckiem, co jest szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy jest to jej pierwszy poród i pierwsze dziecko. To właśnie wtedy kobieta ma najwięcej pytań i wątpliwości, co wiąże się z brakiem doświadczenia.

Dodatkowo kobieta może nawiązać więź z dzieckiem już od pierwszych chwil, co korzystnie wpływa na jej samopoczucie oraz całą gospodarkę hormonalną. Szacuje się, że depresja poporodowa może dotyczyć nawet do 20% kobiet, zaś rooming-in znacząco może to ryzyko zmniejszać. Dostęp do pomocy personelu medycznego w pierwszych dniach po porodzie sprawia, że kobieta czuje się spokojniejsza i bardziej pewna siebie w roli matki.

Z kolei w aspekcie noworodka, rooming-in dba o jego zdrowie i rozwój, ponieważ wspiera karmienie piersią i bliskość z matką, co jest bardzo ważne w dalszym budowaniu odporności, stabilności emocjonalnej oraz prawidłowej czynności układu pokarmowego. Maluszek przechodzi mniejszą traumę związaną z przyjściem na świat, ponieważ stale jest przy nim najważniejsza dla niego osoba - mama.

Z całą pewnością warto skorzystać z porodu z rooming-in w szpitalu Salve w Łodzi, bez względu na to, czy będzie to pierwszy, czy może kolejny poród. Pracownicy szpitala chętnie służą radą i odpowiedziami na wszystkie pytania w tym temacie, zatem niezdecydowane jeszcze przyszłe mamy mogą śmiało odwiedzić placówkę i porozmawiać zarówno o rooming-in, jak i o innych rozwiązaniach porodowych w Salve.