Co oznacza spadek wagi u noworodka?
Spadek wagi w pierwszych dniach życia dziecka jest częstym powodem niepokoju młodych rodziców. Czy słusznie? Dowiedz się, co oznacza fizjologiczny spadek masy ciała noworodka oraz kiedy utrata wagi dziecka po urodzeniu powinna skłonić Cię do konsultacji w Poradni Neonatologicznej.
Masa ciała u niemowląt jest – obok obwodu główki i klatki piersiowej – bardzo ważnym parametrem służącym ocenie rozwoju dziecka. Z tego powodu utrata masy ciała noworodka w pierwszych dniach po narodzinach może budzić niepokój u wielu rodziców. W zdecydowanej większości przypadków jest jednak zjawiskiem zupełnie naturalnym, wynikającym z kwestii fizjologicznych. I choć może wyglądać groźnie, nie jest powodem do paniki.
Czym jest fizjologiczny spadek masy ciała?
Proces fizjologicznego spadku masy ciała zaczyna się zaraz po urodzeniu dziecka i trwa maksymalnie do 3. dnia życia. Naturalny spadek wagi nowonarodzonego dziecka związany jest głównie z utratą płynów, która następuje w wyniku oddawania moczu, smółki oraz wysychania kikuta pępowiny przy stosunkowo niewielkim jeszcze uzupełnianiu płynów w czasie ssania piersi. Należy pamiętać, że ilość pobieranego przez dziecko pokarmu zmienia się z upływem czasu. W 1. dobie życia noworodek jest w stanie wyssać z piersi mamy mniej więcej 10-20 ml mleka. Tydzień później, czyli w 7. dobie ilość ta wynosi już ok. 60-70 ml, a więc nawet 6 razy więcej.
Standardy utraty wagi noworodków
Maksymalna utrata masy ciała przez noworodka nie powinna przekraczać 5-10% jego wagi urodzeniowej. Uważa się, że standardowo od 3. doby życia noworodek powinien na nowo zacząć przybierać na wadze, by w okolicach 8. doby życia wrócić do swojej masy urodzeniowej. Oczywiście należy pamiętać o indywidualnych odchyleniach od tej normy, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.
Co zrobić, aby zminimalizować naturalną utratę wagi noworodka?
W celu zmniejszenia ubytku wagi noworodków w pierwszych dniach życia zaleca się częstsze karmienia. Istotne jest też zapewnienie optymalnej temperatury i wilgotności pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze powodują, że maluszek intensywniej się poci i traci w związku z tym więcej wody i cennych dla niego elektrolitów.
Kiedy utrata wagi noworodka powinna nas zaniepokoić?
Gdy utrata masy ciała w pierwszym tygodniu życia jest większa niż 10%, pogłębia się lub kiedy niemowlę nie wraca w wyznaczonym czasie do wagi urodzeniowej, konieczna jest konsultacja z neonatologiem. Sytuacja ta może bowiem oznaczać, że w organizmie dziecka dzieje się coś nieprawidłowego.
Przyczyny niefizjologicznego spadku wagi u niemowląt
Do najczęstszych przyczyn niefizjologicznej utraty wagi przez niemowlęta należą:
- odwodnienie (może pojawić się konieczność podania kroplówki),
- infekcja,
- niedokrwistość,
- alergia pokarmowa i schorzenia układu pokarmowego,
- białaczka i inne choroby nowotworowe,
- zakażenie pasożytami.