Wanny porodowe cieszą się rosnącą popularnością u kobiet, które chcą rodzić zgodnie z naturą, potrzebami własnego ciała oraz wykorzystując w tym celu sprawdzone bodźce zewnętrzne, takie jak woda. Z opcji tej mogą skorzystać wszystkie zainteresowane ciężarne w szpitalu Salve w Łodzi. Co warto o tym wiedzieć? Oto najważniejsze informacje!
Korzyści porodu w wodzie
Poród w wodzie wywiera wielokierunkowe, korzystne działanie na ciało kobiety, a więc i na sam przebieg porodu siłami natury. Jego historia sięga tysiące lat wstecz, jednak popularność w krajach wysokorozwiniętych zaczęła wzrastać stosunkowo niedawno. To w pełni naturalne, bezpieczne i komfortowe doświadczenie dla rodzącej. Korzyści dzieli się na te, które odnosi przyszła mama oraz na te, które skupiają się wokół noworodka. Należy zaznaczyć, że środowisko wodne:
- usprawnia przebieg porodu siłami natury - jest on szybszy i łatwiejszy, ponieważ ciepła woda działa relaksująco na mięśnie (w tym również mięśnie brzucha i dna miednicy), ułatwia częste zmiany pozycji oraz odciąża;
- łagodzi dolegliwości bólowe, które pojawiają się w przebiegu porodu naturalnego;
- uelastycznia mięśnie dna miednicy, co z kolei zmniejsza ryzyko ewentualnego pęknięcia krocza oraz minimalizuje konieczność nacinania krocza (epizjotomii);
- daje poczucie bezpieczeństwa i odprężenia, a nie od dziś wiadomo, że dobre samopoczucie, brak lęku i komfort psychiczny są niezbędne do tego, aby cieszyć się świadomym porodem.
Korzyści dla dziecka czerpane z porodu w wodzie są natomiast następujące:
- zmniejszenie tzw. szoku porodowego, ponieważ dziecko przechodzi ze środowiska wodnego (płynu owodniowego) do innego środowiska wodnego (wody w wannie porodowej), przez co fakt przyjścia na świat jest dla niego mniej traumatyczny;
- zmniejszenie ryzyka niedotlenienia;
- poprawa adaptacji dziecka - udowodniono, że maluszki urodzone w środowisku wodnym szybciej adaptują się do nowych warunków i są mniej płaczliwe, co wpływa pozytywnie na ich ogólny rozwój psychomotoryczny.
Porody w wodzie wiążą się ponadto z mniejszą liczbą ewentualnych interwencji medycznych, zaś fakt łagodzenia bólu przez środowisko wodne sprawia, że ciężarne nie muszą sięgać po duże ilości leków przeciwbólowych. Monitorowanie porodu przez personel medyczny jest znacznie łatwiejsze, jeśli odbywa się on właśnie w wodzie.
Wanna porodowa - przeciwwskazania
Nie każda kobieta może zostać zakwalifikowana do tego rodzaju porodu. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę stan zdrowia matki i dziecka oraz potencjalne zagrożenia związane z ciążą. Do głównych przeciwwskazań należą:
- zaburzenia w tętnie płodu;
- odpływanie zielonego płynu owodniowego;
- odpływanie płynu owodniowego dłużej niż 24h;
- poród przedwczesny;
- GDMG2- cukrzyca ciążowa na insulinie;
- stan przedrzucawkowy;
- epilepsja;
- położenie płodu inne niż główkowe;
- indukcja porodu;
- krwawienie w trakcie porodu;
- symptomy infekcj, temepratura powyżej 37,5st C;
- aktywna infekcja w pochwie,, dodatni wynik przeciwciał HBS, HCV, HIV.
Może też okazać się, że poród w wodzie zostanie przerwany w trakcie, gdy nastąpią jakiekolwiek komplikacje. Niektórych spośród nich nie sposób bowiem przewidzieć wcześniej. Dlatego bezwzględnie należy stosować się do wskazówek i zaleceń personelu medycznego.
Jak przygotować się do porodu w wodzie?
Personel medyczny z pewnością wcześniej poinformuje kobietę, jak przygotować się do porodu w wodzie. Warto założyć na siebie wygodny, nieuciskający biustonosz, w którym kobieta będzie czuła się bardziej komfortowo, niż miałoby to miejsce podczas rodzenia całkowicie nago. Należy też zabrać ze sobą wyprawkę dla dziecka oraz dokumentację związaną z ciążą. Ważne jest wykluczenie przeciwwskazań medycznych, takich jak np. infekcje, ciąża wysokiego ryzyka czy nieprawidłowe ułożenie płodu, czego dokonuje jednak lekarz już po przybyciu pacjentki na oddział szpitalny.