Podwieszenie cewki moczowej z użyciem taśmy (TOT).
Naprawcze zabiegi przywracające właściwe położenie cewki moczowej.
INFORMACJA DOTYCZĄCA BADANIA/ ZABIEGU/ OPERACJI:
Zabieg wykonywany jest najczęściej od strony pochwy, nie wymaga rozcinania brzucha, w niektórych sytuacjach wykorzystuje się do tego celu laparoskopie. Naprawę nadmiernej ruchomości cewki moczowej i przywrócenia jej właściwej funkcji uzyskuje się przez podwieszenie, przy użyciu taśm i szwów, które są to dobrze tolerowane przez organizm ludzki. Uzyskany efekt jest trwały u ponad 90% pacjentek. Zabiegi wymagają starannego doboru rodzaju operacji i zastosowania właściwego materiału do operacji, indywidualnie dla każdego pacjenta.
Zabieg trwa do 45 minut.
RODZAJ ZNIECZULENIA:
Ogólne krótkotrwałe dożylne lub przewodowe do kręgosłupa pacjentki.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU:
Przygotowanie do zabiegu zależy głownie od stopnia zawansowania choroby, stanu pochwy czy zakresu planowanego zabiegu. Nie bez znaczenia są wiek pacjenta i jego inne obciążenia zdrowotne – szczególnie u pacjentek w zawansowanym wieku, kiedy często wskazane jest hormonalne przygotowanie pochwy do zabiegu. Standardowe przygotowanie obejmuje profilaktykę przeciw infekcyjną oraz regulację wypróżnień. Ocena cytologiczna szyjki macicy, w uzasadnionych przypadkach czystość pochwy i badania moczu wchodzą w skład ocenianych przez kwalifikującego do zabiegu lekarza badań przedoperacyjnych.
CO ZABRAĆ DO SZPITALA:
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, skarpetki, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
REKONWALESCENCJA I ZALECENIA:
Operacje te najczęściej wymagają pozostawienia cewnika do pęcherza po operacji na okres kilku – kilkunastu godzin, a nawet 2-3 dni. Tuż po zabiegu, ale często nawet do 4-6 tygodni od zabiegu może pojawić się krwawienie z pochwy mniej lub bardziej obfite.
Wskazane jest stosowanie irygacji – płukania pochwy i zakładanie przepisanych przez lekarza globulek do pochwy, stosowanie leków odkażających, oszczędzający tryb życia, unikanie dźwigania i unikanie zaparć.
Pacjentka może podjąć współżycie po wygojeniu pochwy, to jest 4- 6 tygodni od zabiegu, najlepiej po konsultacji z lekarzem.
STANDARDOWA DŁUGOŚĆ POBYTU W SZPITALU:
12-72 godziny
CENA (nie zawiera kosztu wizyty kwalifikacyjnej):
3500 zł
CZAS OCZEKIWANIA NA ZABIEG:
KOMERCYJNIE – do dwóch tygodni
Lekarze wykonujący:
- dr Waldemar Lech
- lek. Bogna Sobkiewicz