Kobieta poddająca się zabiegowi medycznemu w Łodzi w Salve

Wszywka alkoholowa / esperal

Wszywka alkoholowa/esperal Łódź

Wszywka alkoholowa/esperal to lek stosowany w terapii uzależnienia od alkoholu. Jego substancją czynną jest disulfiram, który blokuje metabolizm alkoholu etylowego w wątrobie. W efekcie pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów, co zapobiega sięganiu po napoje alkoholowe.

 

Wszywka alkoholowa ma postać tabletek, które wszywa się głęboko pod skórę. Najczęściej esperal umieszcza się na pośladku lub w okolicy łopatki. Dzięki temu samodzielne usunięcie go przez Pacjenta jest niemożliwe. Wszywka alkoholowa działa przez około 8 do 12 miesięcy.

 

Działanie esperalu

Substancja czynna esperalu uwalnia się stopniowo i blokuje enzym dehydrogenazy 2 miesięcy.alkoholowej. Spożycie alkoholu powoduje gromadzenie się w organizmie aldehydu octowego, co wywołuje objawy zatrucia alkoholowego (m.in. zawroty głowy, nudności i wymioty, lęk, spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, drgawki). Dolegliwości utrzymują się do 10 godzin.

 

Założenie wszywki alkoholowej

Zabieg wykonywany jest przez chirurga i odbywa się ambulatoryjnie, i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Trwa on około 20 do 30 minut. Po wszyciu esperalu przez kilka dni konieczne jest dbanie o utrzymanie odpowiedniej higieny rany.

 

Przeciwwskazania do wszywki alkoholowej

Przeciwwskazania do założenia esperalu to:

  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • stan nietrzeźwości lub spożycie alkoholu w ciągu 48 godzin przed zabiegiem,
  • choroby układu krążenia,
  • zaburzenia psychiczne,
  • myśli samobójcze lub próby samobójcze,
  • zapalenie nerwu wzrokowego.