Badanie znamion u dermatologa

12 maja 2023

Co to są pieprzyki?

Pieprzyki, znamiona na skórze, przebarwienia, czy niepokojące plamki o różnym zabarwieniu i kształcie wymagają konsultacji z dermatologiem. Nie zwlekaj, w tym przypadku liczy się czas, a badaniem, które pozwala szybko i bezboleśnie dokonać wstępnej diagnostyki tego typu zmian jest dermatoskopia.

Zanim omówimy specyfikę znamion barwnikowych zwanych potocznie pieprzykami, warto wspomnieć o tym, że skóra pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Nie tylko chroni przed wpływem środowiska zewnętrznego, ale jest również skomplikowanym systemem przekazującym informacje ze świata zewnętrznego do organizmu.

 

Jakie funkcje pełni skóra w organizmie człowieka?

Skóra pełni bardzo dużo ważnych funkcji w organizmie człowieka, a podstawowe z nich to:

  • ochrona przed wirusami, bakteriami oraz grzybami,
  • ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UV,
  • pierwsza linia walki z alergenami,
  • regulowanie temperatury ciała,
  • przekazywanie informacji czuciowych do mózgu,
  • wydzielanie łoju,
  • ochrona narządów wewnętrznych przed urazami,
  • magazynowanie zapasowych substancji energetycznych,
  • izolacja cieplna organizmu.
Doktor badający znamiona w Salve - aktualności

Specjalista od skóry czyli dermatolog

Dermatologia to dział medycyny, który zajmuje się chorobami skóry, a lekarz dermatolog specjalizuje się w leczeniu, diagnozowaniu i profilaktyce chorób skóry, włosów i paznokci. Specjalista ten może pomóc w przypadku wszelkich problemów skórnych takich jak trądzik, łuszczyca, egzema, grzybica, alergie skórne, czy właśnie zmiany barwnikowe. Ze względu wymienione powyżej funkcje skóry lekarz dermatolog często zajmuje się także schorzeniami ogólnoustrojowymi, których objawy uwidaczniają się na skórze. Z dermatologią powiązane są takie specjalizacje jak: medycyna estetyczna, wenerologia oraz dermatochirurgia.

Wizyta u dermatologa

Dermatolog, poszukując przyczyny pojawiania się zmian skórnych, zbiera bardzo szeroki i dokładny wywiad na temat trybu życia pacjenta, jego przyzwyczajeń, środowiska, w którym żyje, sposobu odżywiania, przyjmowanych leków itd. Na wizycie mogą zatem pojawić się pytania, jakiego proszku do prania Pacjent używa albo z jakiego żelu pod prysznic korzysta. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na powstawanie zmian skórnych, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza dermatologa. W przypadku zmian barwnikowych lekarz zapyta Cię na pewno kiedy się pojawiły po raz pierwszy i czy zauważyłeś w ostatnim czasie zmianę ich kształtu lub koloru.


Zmiany na skórze (pieprzyki, znamiona) – dlaczego należy je badać?

Warto pamiętać, że do lekarza dermatologa należy udać się przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących zmian na skórze. Jeśli zauważysz powstawanie nowych pieprzyków lub innych znamion, czy zmieni się wybarwienie znamion już istniejących, wówczas należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Lekarz dysponuje specjalnym przyrządem tzw. dermatoskopem, za pomocą którego jest w stanie obejrzeć każdą najdrobniejszą zmianę na skórze i ocenić ryzyko powstania zmiany nowotworowej, w tym przede wszystkim czerniaka, który jest zmianą złośliwą. Czerniak jest całkowicie wyleczalny, jeśli zostanie wykryty na wczesnym etapie rozwoju choroby. To właśnie dlatego także ważna jest regularna konsultacja zmian u dermatologa, szczególnie po okresie wiosenno-letnim.

 

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia jest badaniem całkowicie bezinwazyjnym i bezbolesnym. Dermatoskop to przyrząd, który można porównać do swego rodzaju mikroskopu. Daje on kilku lub kilkunastokrotne powiększenie danego fragmentu skóry, a silne doświetlenie pozwala na obejrzenie zmian w trójwymiarze. W czasie dermatoskopii lekarz bada wszystkie znamiona, dlatego też czas całego badanie zależy od ich ilości. Ważne jest, żeby nie pominąć żadnej części ciała, nawet tych trudno dostępnych, których sam pacjent nie może zobaczyć na przykład pleców, podeszwy stóp, czy skóry głowy.
Do lekarza dermatologa należy się zgłosić w każdym przypadku, gdy ze skórą dzieje się coś niepokojącego. Każde powiększenie lub zmniejszenie znamienia (pieprzyka, przebarwienia), szybkie powstanie wielu znamion albo zmiana koloru znamienia czy krwawienie z niego jest bezwzględnym wskazaniem do wykonania dermatoskopii. Badanie takie warto wykonać tuż przed wakacjami, kiedy skóra ma naturalny wygląd i nie była wystawiona na badanie promieni słonecznych.