EndoRNA – genetyczny test na endometriozę

26 września 2023

Co to jest endometrioza?

Endometrioza dotyka głównie kobiet w wieku rozrodczym. Szacuje się, że dotyczy nawet 15% populacji. Czas od wystąpienia pierwszych objawów do uzyskania diagnozy wynosi nawet kilka lat. Dlatego ważne jest rzetelne podejście do diagnostyki endometriozy. W Salve oferujemy m.in. testy genetyczne, laparoskopię diagnostyczną, USG z wlewką doodbytniczą i biopsję endometrium.

 

Zapisz się na badania w kierunku endometriozy

Jeżeli cierpisz z powodu bolesnych miesiączek, bólu miednicy, zaburzeń cyklu menstruacyjnego, dyskomfortu podczas stosunków płciowych, zapisz się na konsultację ginekologiczną. Lekarz pokieruje Cię na badania diagnostyczne w kierunku endometriozy. Wizytę możesz umówić osobiście w rejestracji lub telefonicznie.

 

mloda-kobieta-z-podejrzeniem-endometriozy-salve.webp

Diagnostyka endometriozy w Salve

Różnorodne i nietypowe objawy powodują, że diagnostyka endometriozy często jest trudna i wymaga przeprowadzenia wielu badań. W Salve przy rozpoznawaniu choroby opieramy się o następujące metody diagnostyczne:

 

Badania genetyczne w kierunku endometriozy

W Salve wykonujemy test genetyczny EndoRNA w kierunku endometriozy opracowany przez polskich naukowców. Wykonuje się go metodą ilościową qRT-PCR. Polega na ocenie ekspresji genu kodującego fukozylotransferazę (FUT4). Gdy jest ona wysoka, można postawić rozpoznanie endometriozy.

Badanie genetyczne w kierunku endometriozy wymaga wykonania biopsji aspiracyjnej, w czasie której pobierany jest fragment błony śluzowej macicy. Nie jest konieczna hospitalizacja. Zabieg odbywa się w poradni ginekologicznej. Materiał do analizy przekazywany jest do laboratorium genetycznego. Czas oczekiwania na wyniki EndoRNA wynosi około 10 dni.

 

Diagnostyczna laparoskopia ginekologiczna

Laparoskopia ginekologiczna jest zabiegiem zaliczanym do małoinwazyjnej chirurgii. Ma dużą wartość diagnostyczną, ponieważ pozwala nie tylko ocenić narządy rodne, ale także zlokalizować ogniska endometriozy i usunąć je.

Laparoskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcia na brzuchu, a następnie wprowadza przez nie narzędzia i kamerę. Obraz wnętrza jamy brzusznej widoczny jest na ekranie. Laparoskopia diagnostyczna trwa 1,5 godziny. Pacjentka zostaje na obserwacji przez około dobę.

 

USG głęboko naciekającej endometriozy z wlewką doodbytniczą

To ginekologiczne badanie ultrasonograficzne przeprowadzane z użyciem sondy dopochwowej. Poprzedzone jest wykonaniem wlewki doodbytniczej z roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu narządy miednicy mniejszej są lepiej widoczne, a lekarz może ocenić stopień naciekania endometriozy na jelito grube. USG głęboko naciekającej endometriozy z wlewką przeprowadzane jest ambulatoryjnie w poradni ginekologicznej.

 

Biopsja endometrium

Biopsja endometrium polega na pobraniu niewielkiego fragmentu błony śluzowej macicy. Próbka jest następnie poddawana szczegółowej ocenie mikroskopowej. Pozwala to na stwierdzenie nieprawidłowości w jej obrębie.