Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy – bezpłatna cytologia w SALVE w ramach programu NFZ

17 stycznia 2024

W dniach 20 - 26 stycznia 2024 obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Wtedy też więcej mówimy o tej chorobie, jednak przez cały rok zachęcamy nasze Pacjentki do obserwowania swojego ciała i poddawania się regularnym badaniom. Szczególnie zapraszamy do udziału w naszym bezpłatnym programie profilaktycznym, finansowanym przez NFZ: Rak Szyjki Macicy – cytologia.

 

Rak szyjki macicy zaliczany jest do grupy najgroźniejszych nowotworów układu rozrodczego u kobiet i może ujawnić się w każdym wieku. Jego przyczyną jest wirus HPV (Human Papilloma Virus). Chociaż nowotwór należy do grupy nowotworów złośliwych, to wczesne jego rozpoznanie, w tzw. stadium „zero” daje nawet stuprocentowe szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania cytologiczne. Niestety w naszym kraju ciągle wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy jest wysoki, a nawet najwyższy spośród krajów europejskich (choruje około 15 kobiet na 100 tysięcy). Jak pokazują dane, aż 60% pacjentek, u których wykryto chorobę, ani razu w życiu nie robiły cytologii.

 

Badaj się! Regularne badania profilaktyczne w Salve

W Salve, pacjentki w wieku 25-59 lat mogą poddać się bezpłatnemu badaniu cytologicznemu, finansowanemu przez NFZ w ramach programu profilaktycznego. Program skierowany jest do kobiet, które przez ostatnie 36 miesięcy nie miały badania w ramach programu.

 

Badania cytologiczne wykonuje się:

  • co 36 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat    
  • co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego ryzyka)

 

Badania profilaktyczne pozwalają wcześnie wykryć nieprawidłowe komórki szyjki macicy, a te nieleczone mogą doprowadzić do raka szyjki macicy. Wykonywanie regularnie cytologii, pozwala na wczesną i szybką reakcję - rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje wysokie szanse na wyleczenie.

 

Co to jest cytologia?

Cytologia polega na pobraniu wymazu specjalną szczoteczką z kanału i tarczy szyjki macicy, naniesieniu materiału na szkiełko i zabezpieczenie go środkiem utrwalającym. Jest to bezbolesne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa podczas standardowej wizyty.

Zapraszamy na bezpłatna cytologię w ramach programu profilaktycznego w Salve. Umawianie wizyt: 42 633 78 01.

salve-tydzien-walki-z-rakiem-szyjki-macicy.webp

Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy to:

• Infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego o wysokim potencjale onkogennym (HR HPV),
• Wiek (zachorowalność zwiększa się wraz z wiekiem),
• Wczesne rozpoczęcie życia seksualnego,
• Duża liczba partnerów seksualnych,
• Duża liczba porodów,
• Palenie papierosów,
• Stwierdzona wcześniej zmiana patologiczna w badaniu cytologicznym,
• Partnerzy seksualnie niemonogamiczni z infekcją HPV (ryzyko zachorowania wzrasta 20-krotnie).