Jak wybrać lekarza rodzinnego w Salve? Wypełnianie deklaracji krok po kroku

21 kwietnia 2025

Wybór lekarza rodzinnego to bardzo ważna decyzja, która powinien podjąć każdy człowiek. Mając swoją przychodnię POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) można liczyć na szybką pomoc w razie choroby czy dowolnego innego problemu zdrowotnego. Jak wybrać lekarza rodzinnego i w jakich sytuacjach można liczyć na jego pomoc?

Jak wybrać lekarza rodzinnego w Salve - tekst.webp [74.72 KB]

Czym jest podstawowa opieka zdrowotna?

Podstawowa opieka zdrowotna to przede wszystkim lekarz pierwszego kontaktu (tzw. lekarz rodzinny), ale również pielęgniarka POZ czy położna POZ. Jest częścią systemu opieki zdrowotnej, zapewniającą wszystkim osobom uprawnionym do świadczeń zamieszkałym lub przebywającym na terytorium Polski kompleksowe i skoordynowane świadczenia opieki zdrowotnej w miejscu zamieszkania.

Świadczenia udzielane są w warunkach ambulatoryjnych (w gabinecie, poradni lub przychodni), a w przypadkach uzasadnionych medycznie, również w domu pacjenta. Obejmują profilaktyczną opiekę nad dziećmi i młodzieżą sprawowaną przez pielęgniarkę lub higienistkę w środowisku nauczania i wychowania. Wybór lekarza rodzinnego powinien być uwarunkowany własnymi preferencjami - najczęściej wybiera się poradnię blisko miejsca zamieszkania lub taką, w której pracują sprawdzeni, polecani przez innych lekarze.

 

Kto może korzystać z pomocy POZ?

Podstawowa Opieka Zdrowotna jest gwarantowanym świadczeniem dla wszystkich osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym:

  • pracowników;
  • osób prowadzących działalność gospodarczą;
  • emerytów i rencistów;
  • bezrobotnych zgłoszonych w Urzędzie Pracy;
  • studentów do 26. roku życia;
  • członków rodziny osoby ubezpieczonej zgłoszonych do ubezpieczenia.

 

W razie jakichkolwiek pytań warto skonsultować się z placówką POZ lub zadzwonić bezpośrednio do swojego oddziału NFZ.

 

Jak wypełnić deklarację wyboru lekarza POZ?

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjent sam wybiera swojego lekarza pierwszego kontaktu oraz pielęgniarkę i położną środowiskową. Wybór lekarza POZ rozpoczyna się rozeznaniem w środowisku medycznym - należy poświęcić chwilę, aby sprawdzić renomę wybranych placówek oraz doświadczenie i specjalizacje pracujących tam lekarzy. Jeśli mamy już wybraną przychodnię POZ, wystarczy uzupełnić stosowną deklarację i dostarczyć ją do niej.

Deklarację można uzupełnić i dostarczyć:

  • stacjonarnie w wybranej przez siebie placówce;
  • elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta.

 

W obu tych miejscach pacjent ma dostęp do pustych formularzy, dlatego nie musi niczego drukować samodzielnie. Jeśli wybieramy opcję online, wystarczy:

  • zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta;
  • wejść w zakładkę „Moje konto”;
  • na dole strony pod „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)”, kliknąć „Wypełnij deklarację”;
  • wybrać placówkę/przychodnię POZ;
  • wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną;
  • zatwierdzić swój wybór.

 

W deklaracji należy podać: adres zamieszkania, numer telefonu, numer karty ubezpieczenia zdrowotnego, kod oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Taką deklarację można podpisać za pomocą Profilu Zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Czynność jest wygodna i nie zajmuje wiele czasu. Wyboru placówki POZ można dokonać wówczas z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jeśli natomiast chcemy wypełnić deklarację osobiście w placówce, podaje się dodatkowo dane personalne. Do placówki należy udać się w godzinach jej otwarcia, nie trzeba wcześniej umawiać terminu.

 

Dlaczego POZ w Salve?

Jeśli wiemy już, jak wybrać lekarza rodzinnego, warto rozważyć POZ w Salve w Łodzi. Przychodnie Salve cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów. Składając deklarację POZ do 1 z 6 lekarzy rodzinnych w Salve, zyskasz:

  • pełną historię medyczną Pacjenta dostępną dla wszystkich lekarzy;
  • zaplecze medyczne: 200 lekarzy w 50 poradniach, odpłatnie oraz w ramach NFZ;
  • specjalistyczne badania diagnostyczne na miejscu, refundowane oraz odpłatne;
  • szeroki zakres szczepień, punkt pobrań i laboratorium na miejscu;
  • informacje o prowadzonych w ośrodku badaniach klinicznych i możliwości udziału.

 

Chcąc omówić stan zdrowia lub rozwiać jakiekolwiek wątpliwości medyczne, wystarczy zapisać się na konsultację z lekarzem POZ on-line, telefonicznie lub osobiście.

 

Zakres POZ w Salve

Zakres podstawowej opieki zdrowotnej w Salve obejmuje pomoc:

  • lekarza rodzinnego - może wystawić skierowanie na badania diagnostyczne, na wizytę do specjalisty, do którego potrzebne jest skierowanie (np. do neurologa, endokrynologa czy ortopedy), na badania laboratoryjne i inne w ramach rozszerzonej diagnostyki. Dodatkowo może wystawić zwolnienie L4, receptę oraz udzielić porad medycznych. To właśnie on leczy najczęściej występujące problemy zdrowotne dzieci i dorosłych. Ponadto kieruje na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacyjne, orzeka o stanie zdrowia czy wykonuje zabiegi w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta;
  • pielęgniarki POZ - może podawać pacjentowi leki, płukać pęcherz moczowy, zakładać cewnik, wykonywać zabiegi pielęgnacyjno-lecznicze w stomiach, przetokach i ranach trudno gojących się takich jak odleżyny, oparzenia czy otarcia. Dodatkowo wykonuje inhalacje, zdejmuje szwy, stawia bańki. W pewnym zakresie może nawet diagnozować pacjentów i wystawiać recepty na niektóre leki;
  • położnej POZ - opiekuje się kobietami ciężarnymi, a wizyty obejmują rozpoznawanie problemów zdrowotnych, planowanie i realizację świadczeń profilaktycznych oraz edukację, przygotowując pacjentkę do porodu. Dodatkowo położna środowiskowa działająca w ramach POZ może sprawować opiekę nad noworodkami.

 

Jeśli pacjent nie może skorzystać z transportu publicznego ze względu na stan zdrowia, a potrzebuje natychmiastowego leczenia w innej placówce leczniczej, może skorzystać z bezpłatnego transportu sanitarnego.

W poradniach podstawowej opieki zdrowotnej Salve w Łodzi można korzystać z szerokiego wyboru świadczeń zdrowotnych bezpośrednio w wybranej przychodni, zaś w określonych przypadkach również w domu (także w domu pomocy społecznej). Możesz zgłosić się tu w razie choroby, chcąc przedłużyć zwolnienie chorobowe, na okresowe badania kontrolne czy na szczepienia profilaktyczne.