Kleszczowe Zapalenie Mózgu – ochroń się!

25 kwietnia 2018

Kleszczowe Zapalenie Mózgu – profilaktyka, objawy

Kleszczowe Zapalenie Mózgu to choroba odkleszczowa, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy. Jedyną formą profilaktyki są obecnie szczepienia – Salve wprowadza je do swojej oferty. Już od 24 kwietnia, we wszystkich przychodniach sieci będzie można zaszczepić się przeciwko KZM.

 

Szczepienie przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu to obecnie jedyna forma zapobiegania i ochrony przed chorobą, która atakuje system immunologiczny oraz układ nerwowy organizmu. Do zakażenia dochodzi w momencie kontaktu kleszcza będącego nosicielem wirusa, z krwią człowieka. Początkowo wirus rozwija się w miejscu ukąszenia, wywołując grypopodobne objawy. KZM jest trudne do zdiagnozowania zwłaszcza, jeśli pacjent zapomni o tym, że został ukąszony przez kleszcza i nie przekaże tej informacji lekarzowi.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu wywołuje objawy, które do złudzenia przypominają grypę, są to m.in. katar, zmęczenie, bóle stawów i kości oraz gorączka. Wszystkie mijają po około tygodniu. Z tego względu zdiagnozowanie KZM na wczesnym etapie jest niezwykle trudne. Wirus cały czas rozmnaża się w organizmie, uszkadzając system immunologiczny, organy i połączenia nerwowe. Poważne skutki zakażenia objawiają się po około 4 miesiącach.

 

Kleszczowe Zapalenie Mózgu – kto jest narażony?

Kleszcz to pasożyt, który wkłuwa się w ciało dawcy, a następnie żywi się jego krwią. Powszechnie uważa się, że wiosną następuje największy „atak” kleszczy – mamy wtedy do czynienia z larwami tego pasożyta, które potrzebują krwi do dalszego rozwoju. W tej formie kleszcz jest tak mały, lekki a często również półprzezroczysty, że wyczucie jego obecności na skórze jest właściwie niemożliwe. Pasożyt wydziela substancje znieczulające, które dodatkowo uniemożliwiają ofierze wyczucie momentu wkłuwania się pajęczaka w skórę. Latem larwy przeobrażają się w poczwarki i atakują większe zwierzęta, w tym m.in. psy i koty, natomiast jesienią ich celem są duże zwierzęta kopytne. Człowiek jest narażony na ataki kleszczy od wiosny do jesieni włącznie.

Kleszcze znajdują się na łodygach wysokich traw, krzewów oraz na liściach drzew, czasami przechodząc na człowieka od zwierzęcia (np. psa lub kota); na ukąszenie jest narażony każdy, kto przebywa na terenach zielonych.

 

Kleszczowe Zapalenie Mózgu – najważniejsze informacje:

  • Kleszczowe Zapalenie Mózgu to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która jest monitorowana od 1970 roku. Corocznie liczba zachorowań wzrasta.
  • Wirus KZM jest przenoszony przez kleszcze – pasożyty przebywają na liściach i łodygach krzewów, drzew i trawach, dlatego na ich ukąszenia są narażeni nie tylko mieszkańcy terenów leśnych, a wszystkie osoby przebywające na terenach zielonych.
  • Kleszcze żywią się krwią kręgowców od wiosny, aż do jesieni, przechodząc w tym czasie różne stadia rozwoju. Człowiek jest narażony na ukąszenia przez wszystkie te okresy.
  • Do zakażenia dochodzi niedługo po wkłuciu się kleszcza w ludzką skórę, szybkie wyjęcie pasożyta nie chroni przed zachorowaniem na KZM!
  • Populacja kleszczy stale wzrasta m.in. z powodu ocieplenia klimatu – więcej kleszczy jest w stanie przetrwać zimę.
  • Regiony endemiczne (te, na których stale odnotowywane są zachorowania na KZM) to: województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i mazowieckie.
  • Ministerstw Zdrowia umieściło szczepienie przeciwko KZM na liście szczepień zalecanych osobom pracującym w kompleksach leśnych oraz wypasającym zwierzęta.

 

Kleszczowe Zapalenie Mózgu – jak się chronić?

KZM jest chorobą, która niesie ze sobą ogromne szkody i prowadzi do stopniowego wyniszczenia całego organizmu. Wykryta na wczesnym etapie jest wyleczalna, ale często mija sporo czasu zanim zostanie prawidłowo zdiagnozowana. Profilaktyka KZM opiera się na szczepieniach. Prace nad ich powstaniem rozpoczęły się już latach 40 XX wieku, zostały więc gruntownie przebadane, a ich działanie jest dobrze udokumentowaneSalve wprowadza możliwość szczepień dla dzieci i dorosłych we wszystkich swoich przychodniach. Wizyta kontrolna u lekarza będzie bezpłatna– opowiada Beata Ziółkowska, przedstawicielka sieci Salve Przychodnie w Łodzi.

Szczepienie przeciwko KZM przebiega trzyetapowo, jest więc podzielone na trzy dawki. Dzięki temu organizm ma czas wytworzyć odpowiednie przeciwciała, które zwalczą wirusa, gdy dojdzie do faktycznego zakażenia. Przed szczepieniem konieczna jest wizyta kontrolna u lekarza.

Obecnie jedynym sposobem na profilaktykę KZM są szczepienia.

 

Przebieg szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu:

Standardowy schemat szczepienia obejmuje 3 dawki. Druga dawka jest aplikowana w okresie od 1 do 3 miesięcy po pierwszej, natomiast ostatnia (trzecia) po 5-12 miesiącach od poprzedniej. Szczepionka chroni przed KZM już po drugiej dawce.

Przed szczepieniem wymagana jest wizyta kontrolna – w Salve odbywa się ona nieodpłatnie!

ZADZWOŃ I UMÓW SIĘ JUŻ DZISIAJ!
42 633 78 01
42 633 56 61