Medycyna podróży – bez niechcianych „pamiątek”!

Wybierasz się do dalekich krajów? Przed wyjazdem koniecznie zgłoś się do naszej poradni medycyny podróży.

Wizyta w  Salve w Łodzi to jedna z najważniejszych rzeczy, o których powinieneś pamiętać planując wakacje w „ciepłych karkach”. Nasza Poradnia zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, jakimi można się zarazić się podczas podróży, zwłaszcza do krajów gorącej strefy klimatycznej w Ameryce Południowej, Afryce i Azji.  W naszej poradni nie tylko zaszczepisz się przeciw chorobom występującym w kraju, do którego się wybierasz, ale także dowiesz się, jak uniknąć pozostałych zagrożeń, np. pasożytów, pogryzienia czy ukąszenia.

Kiedy warto zgłosić się do poradni medycyny podróży?

Na wizytę umów się sześć tygodni, a najlepiej dwa miesiące przed planowanym wyjazdem. Dzięki temu będziesz mieć czas na szczepienia i niezbędne przygotowanie.

Podczas wizyty lekarz zapyta Cię m.in. o:

 • Miejsce, do którego się wybierasz, termin wyjazdu i powrotu, trasę, charakter wyjazdu, a nawet w jakich miejscach zamierzasz nocować i jadać. Te szczegółowe pytania nie wynikają z „wścibstwa” lekarza. Są one uzasadnione tym, że z innymi zagrożeniami wiąże się zwiedzanie metropolii czy krótki pobyt w kurorcie, a z innymi trekking po dżungli czy wielomiesięczna praca w azylu dla dzikich zwierząt.
 • Szczepienia, które już miałeś, oraz ich terminy. Konieczne mogą być dawki przypominające.
 • Twój stan zdrowia, np. , choroby przewlekłe, leki, które przyjmujesz.

Precyzyjna odpowiedź na każde z tych pytań jest bardzo ważna, bo pozwala ustalić lekarzowi najlepszy sposób chronienia Cię przed ewentualnymi niebezpieczeństwami.

Na jaką pomoc możesz liczyć w poradni medycyny podróży?

W naszej poradni medycyny podróży pracują doświadczeni lekarze. Dzięki nim:

 • Poznasz zagrożenia
  Tylko mając aktualną wiedzę na temat zagrożeń w rejonie, do którego się wybierasz, będziesz mógł skutecznie się chronić. Pamiętaj, że zagrożenia zmieniają  się nie tylko w zależności od kraju, ale także od  jego regionu, a nawet pory roku i że mogą pojawiać się także tam, gdzie na ogół się tego nie spodziewamy (np. w miejscu, przesiadki na kolejny lot).
 • Dowiesz się, na co warto się zaszczepić…
  W grę wchodzą m.in. szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, cholerze, żółtej gorączce, wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu czy zakażeniom meningokokowym.
 • … i jak ochronić się przed malarią
  Specjalista medycyny podróży poinformuje Cię, czy w rejonie, do którego się wybierasz, zagraża Ci malaria, a jeśli tak, w jaki sposób powinieneś się przed nią chronić.
  Niestety, nie można się przeciwko niej zaszczepić, jest jednak wiele sposobów, by nie zachorować, od  profilaktycznego przyjmowania leków przeciwmalarycznych po stosowanie silnych repelentów, odpowiedni ubiór i korzystanie z moskitier.
 • Dowiesz się, jak dbać o zdrowie w podróży
  Lekarz podpowie Ci, jak przygotować się do wyjazdu i jak sobie radzić w podróży, co jest szczególnie ważne, jeśli masz więcej niż 60 lat, masz jakiś problem ze zdrowiem (na przykład alergię, cukrzycę czy nadciśnienie) albo spodziewasz się dziecka.
 • Skompletujesz apteczkę
  Lekarz przyjmujący w poradni medycyny podróży poinformuje Cię także, jakie leki i inne środki powinieneś ze sobą zabrać. Chodzi m.in. o leki przeciw biegunce, te, które można zastosować w razie przeziębienia, zranienia, bólu i w innych nagłych sytuacjach.
 • W razie potrzeby uzyskasz skuteczną pomoc
  Poradnia medycyny podróży istnieje także po to, by diagnozować i leczyć choroby, których nie udało się uniknąć. Najczęściej są to zaburzenia żołądkowo-jelitowe, ale zdarza się, że problem jest poważniejszy i wymaga specjalistycznej wiedzy i dużego doświadczenia.
  Warto pamiętać, że objawy nie zawsze pojawiają się szybko. Zdarza się,  że niechciana „pamiątka” ujawnia się dopiero kilka miesięcy po powrocie.

Korzystałam z artykułu płk. dr hab. med. Krzysztof Korzeniewski, prof. nadzw. WIM „Medycyna podróży – o czym każdy lekarz  wiedzieć powinien”, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 457–461