W listopadzie szczególną uwagę zwraca się na najczęstsze męskie nowotwory, w tym na podstępnego i obarczonego wysokim ryzykiem śmiertelności raka prostaty. Dowiedź się więcej o profilaktyce nowotworów męskich narządów płciowych oraz promującej konieczność badania akcji movember 2021!

Niestety świadomość badań w kierunku nowotworów męskich narządów płciowych jest w Polsce wciąż niska i owiana tabu. W nagłośnieniu profilaktyki nowotworów męskich narządów płciowych pomaga kampania społeczna Movember, czyli po polsku „wąsopad” polegająca na zapuszczaniu przez mężczyzn na całym świecie wąsów.

niebieska kokarda z czarnymi wąsami trzymane przez mężczyznę

Movember 2021 w Salve
W ramach akcji Movember przez cały listopad zapraszamy wszystkich mężczyzn do Salve na:

  • badanie PSA 25 zł (zamiast 35 zł);
  • USG prostaty lub jąder 75 zł (zamiast 140 zł);
  • konsultacja urologiczna + USG jąder 150 zł (zamiast 250 zł);
  • konsultacja urologiczna + USG prostaty 150 zł (zamiast 250 zł).

Profilaktyka nowotworów prostaty – czyli jak badać prostatę

Wszyscy mężczyźni powyżej 50. roku życia powinni poddać się diagnostyce prostaty i to niezależnie od tego, czy doświadczają objawów mogących wskazywać na problemy z prostatą, czy też nie. Do dyspozycji jest kilka badań, m.in. badanie per rectum, oznaczenie PSA we krwi oraz USG prostaty. Choć badanie per rectum (wprowadzenie palca do odbytu) wywołuje sporo emocji, jest to najbardziej podstawowe badanie wykonywane w gabinecie urologicznym. Z kolei oznaczenie poziomu PSA we krwi jest drugim obok per rectum badaniem, które pozwala na wykrycie bezobjawowego raka prostaty. Trzecim ważnym badaniem jest USG prostaty, które może być wykonywane przez odbyt lub przez brzuch (to ostatnie wykonywane jest przy pełnym pęcherzu moczowym) i pozwala na pomiar prostaty oraz ocenę jej budowy, a także pobranie wycinka do badania histopatologicznego. USG prostaty jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym.

Profilaktyka nowotworów jąder – czyli jak badać jądra

W przypadku profilaktyki raka jąder bardzo ważne jest regularne samobadanie podczas zabiegów higienicznych. Rokowanie zależy bowiem w dużym stopniu od wczesnego rozpoznania i szybkiego rozpoczęcia leczenia. Samobadanie jąder polega na przetaczaniu każdego jądra pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym od górnego do dolnego bieguna. Najlepiej robić to podczas ciepłej kąpieli lub pod prysznicem, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Jeśli podczas samobadania zauważymy jakiekolwiek niepokojące zmiany (np.: powiększenie, nierówności, guzki) to niezwłocznie należy zgłosić się do urologa. Zdrowe jądra powinny być miękkie i gładkie. Podstawą właściwej diagnozy chorób jąder jest m.in. wykonanie USG jąder. Jest to badanie bezpieczne, bezbolesne i można je wykonywać u osób w każdym wieku i powtarzać z dowolną częstotliwością.