PIMS - objawy i przebieg choroby
Objawy choroby pojawiają się zwykle po 2-6 tygodniach od zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Przebieg PIMS może być bardzo gwałtowny. W wyniku uogólnionego stanu zapalnego pojawiają się typowe objawy: wysoka gorączka oscylującą wokół 39-40 st. C oraz cechy uszkodzenia różnych narządów:
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego: ból brzucha, biegunka, wymioty,
- dolegliwości ze strony układu nerwowego: apatia, osłabienie, drażliwość, ból głowy, porażenia nerwów obwodowych,
- wysypka pojawiająca się w różnych okolicach ciała (zwykle w postaci różowych plam),
- zapalenie spojówek (przekrwione białka oczu bez wydzieliny),
- czerwone, spierzchnięte usta,
- zmiany na języku,
- obrzęk dłoni i stóp,
- powiększone węzły chłonne.
Objawy PIMS mogą być na tyle nietypowe, że często trudno jest je powiązać z wcześniejszą infekcją COVID-19, szczególnie jeśli przebiegła ona bezobjawowo. Tym niemniej są one na tyle silne, a przebieg choroby tak burzliwy, że trudno je przeoczyć. Podejrzenie PIMS powinno skłonić rodzica do natychmiastowego kontaktu z lekarzem, bo choroba może prowadzić do wielu powikłań, a nawet do śmierci.
PIMS - rozpoznanie
Powiązanie wymienionych powyżej objawów z wcześniejszą infekcją COVID-19 zwykle udaje się dopiero w szpitalu, po wykonaniu testów na obecność przeciwciał. W celach diagnostycznych wykonuje się dodatkowo oznaczenie wskaźników stanu zapalnego w szczególności: CRP, prokalcytonina, OB., fibrynogen, LDH, D-dimery i ferrytyna. Istotne jest wykluczenie innych możliwych zakażeń wirusowych oraz bakteryjnych.
PIMS - leczenie
Dzieci z rozpoznanym PIMS powinny być leczone w szpitalu, gdzie otrzymują specjalistyczne terapie tłumiące stan zapalny. Podstawą leczenia PIMS jest leczenie immunosupresyjne i immunomodulujące, polegające na dożylnych wlewach immunoglobulin, glikokortykosteroidów, a także leków biologicznych. W zależności od potrzeb konkretnego przypadku stosowane jest również leczenie przeciwpłytkowe i ewentualnie przeciwkrzepliwe. Istotne jest jak najszybsze wdrożenie odpowiedniej terapii, która może wpłynąć na poprawę stanu klinicznego dziecka już w ciągu kilku dni.