Zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy

18 grudnia 2023

Co to cytologia?

Cytologia umożliwia wykrycie obecności komórek rakowych i przedrakowych, co pozwala na rozpoznanie raka szyjki macicy jeszcze przed wystąpieniem objawów. Regularne wykonywanie tego badania jest istotne. W Polsce, kobietom przysługuje ono bezpłatnie w ramach Programu Profilaktycznego Ministerstwa Zdrowia. Od 1 listopada 2023 roku obowiązują zmiany w kryterium wiekowym, co sprawia, że bezpłatna cytologia jest dostępna dla szerszej grupy Pacjentek.

Kobieta trzymająca wstążkę onkologiczną - Salve aktualności

Zmiany w programie profilaktyki raka szyjki macicy

Program profilaktyki raka szyjki macicy obejmuje teraz kobiety w wieku 25–64 lat. Wcześniej, korzystać z bezpłatnych cytologii mogły jedynie te między 25. a 59. rokiem życia. Decyzja o rozszerzeniu kryterium wiekowego została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Przejrzystości ATOM.

 

Bezpłatna cytologia – jak często można robić badanie?

Badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy przysługuje kobietom raz na 3 lata, chyba że należą do grupy ryzyka, takiej jak zakażenie wirusem HIV, zakażenie HPV lub terapia lekami immunosupresyjnymi, wtedy zaleca się je rocznie.

Przebieg badania cytologicznego

Przebieg badania cytologicznego odbywa się na fotelu ginekologicznym, gdzie lekarz, korzystając ze specjalnej szczoteczki, pobiera materiał do badania, zabezpiecza go i przekazuje do laboratorium w celu dalszej oceny. Badanie to trwa kilka minut, jest bezpieczne i bezbolesne.

 

Przygotowanie do cytologii

Przygotowania do cytologii obejmują wykonanie badania najwcześniej 4 dni po ostatniej miesiączce i najpóźniej 4 dni przed kolejną, unikanie leków dopochwowych przez co najmniej 4 dni przed badaniem oraz przeprowadzenie badania co najmniej 1 dzień po USG dopochwowym.

 

Cytologia klasyczna a cytologia płynna – różnice

Cytologia może być przeprowadzana metodą klasyczną lub na podłożu płynnym. Różnice między nimi wynikają z sposobu utrwalenia pobranego materiału. Cytologia płynna pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i minimalizację ryzyka uszkodzenia próbki, a także umożliwia badanie materiału pod kątem nosicielstwa onkogennych szczepów wirusa HPV.