Rak piersi – możesz wykryć go sama!
Łap za biust to kampania edukacyjna organizowana corocznie przez Gazetę Wyborczą. Jej celem jest propagowanie badań profilaktycznych pod kątem raka piersi. Salve wspiera ideę wydarzenia, a w tym roku dodatkowo zostało jego partnerem.
Rak piersi to jedna z najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. Na ten rodzaj nowotworu choruje rocznie około 1,5 miliona pań. Nowotwór wykryty odpowiednio wcześnie można wyleczyć – zazwyczaj stosuje się metodę chirurgiczną połączoną z chemio lub radioterapią, zależnie od stopnia zaawansowania choroby. W profilaktyce raka piersi kluczowe są badania – USG, mammografia oraz samobadanie piersi.
Samobadanie polega na samodzielnym sprawdzeniu czy w obrębie piersi oraz pod pachwinami, gdzie znajdują się węzły chłonne, nie pojawiła się żadna zmiana. Do wykonania samobadania piersi potrzebne i jest jedynie lustro.
Zobacz także: Osiem badań, o których powinna pamiętać każda kobieta
Samobadanie piersi, krok po kroku:
- Stań przed lustrem bez biustonosza.
- Kolejno: unieś ręce do góry, połóż je na biodrach i opuść wzdłuż ciała – przyjrzyj się, czy w trakcie wykonywania tych czynności nie wystąpiła żadna znacząca zmiana w wyglądzie piersi.
Na co zwrócić uwagę: wgłębienia, pogrubienia, obrzęki, zmarszczenia, tworzenie się wklęsłości przy zmianie pozycji, przebarwienia i zmiany w wyglądzie brodawki oraz wydzielina sutkowa – sygnałem niepokojącym jest występowanie w niej krwi. Warto obejrzeć także węzły chłonne pod pachwinami oraz obszar pod i nad obojczykiem.
- Wykonaj badanie palpacyjne – jedną rękę unieś i zegnij w łokciu, kierując dłoń za głowę, na łopatki. Trzema palcami drugiej dłoni zbadaj piersi – naciskaj kolejno niewielkie obszary piersi kierując się po obwodzie piersi do środka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Powtarzaj ruchy, okrążając w ten sposób całą pierś. Na koniec sprawdź w ten sam sposób pachwinę oraz obszar nad i pod obojczykiem, gdzie znajdują się węzły chłonne. W taki sam sposób zbadaj drugą pierś.
Na co zwrócić uwagę: Podczas badania palpacyjnego szczególną uwagę zwróć na strukturę wyczuwaną pod palcami. Badanie możesz wykonać także w pozycji leżącej, w taki sam sposób. Jeżeli w którymkolwiek miejscu wyczujesz zgrubienie, stwardnienie lub guzek, zgłoś się do lekarza w celu wykonania dokładniejszego badania i diagnozy.
Zauważyłaś zmiany w obrębie piersi? Umów się na wizytę ze specjalistą onkologiem – Poradnia onkologiczna Salve
Akcja Łap za biust z Salve!
Udział w akcji Łap za biust jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ dotyczy problemów onkologicznych, którymi na co dzień zajmujemy się w szpitalu Salve. Nasi specjaliści starają się zachęcać panie do regularnych badań, także tych, które można wykonać samodzielnie w domu. Warto wyrobić sobie nawyk wykonywania badania palpacyjnego co miesiąc, około 3 dni po miesiączce. W ten sposób szybciej można zauważyć ewentualne zmiany. – opowiada Beata Ziółkowska z Salve Przychodnie.
W ramach akcji Łap za biust Gazeta Wyborcza prezentuje historie pań, które wygrały z rakiem piersi oraz organizuje wydarzenia, podczas których kobiety mogą dowiedzieć się więcej o profilaktyce tej choroby oraz podzielić się swoimi doświadczeniami. Całość trwa od kwietnia aż do lipca – w tym czasie łodzianki będą mogły wziąć udział m.in. w spotkaniach ze specjalistami i poznać ich zalecenia. Salve również podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem – zachęcamy do zainteresowania się akcją Łap za biust. Do zobaczenia!