Test genetyczny w kierunku raka jelita grubego Colotect

09 sierpnia 2023

Co to test COLOTECT?

COLOTECT to unikalne badanie, które jest wykonywane w Polsce wyłącznie w Laboratorium Genetycznym Salve Medica. Jest to nowoczesna, bezinwazyjna i całkowicie bezpieczna metoda diagnostyki raka jelita grubego.

COLOTECT to test genetyczny, który pozwala na badanie markerowych genów raka jelita grubego, takich jak SDC2, ADHFE1 i PPP2R5C. Materiałem do analizy jest DNA pobrane z próbki kału, zawierające komórki nabłonka jelita grubego.
Podczas badania COLOTECT, przy użyciu reakcji qPCR, sprawdzany jest stan metylacji tych genów. Dzięki temu możliwe jest rozróżnienie komórek nowotworowych od zdrowych komórek.
Próbkę do badania COLOTECT pacjent pobiera samodzielnie w domu, a następnie dostarcza ją do naszej przychodni. Po przeprowadzeniu analizy udostępniamy wynik, który zawiera informacje dotyczące stanu metylacji genów, ryzyka zachorowania na raka jelita grubego oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Zalety badania COLOTECT:

  • Bezinwazyjna metoda diagnostyki;
  • Wysoka czułość testu (88% dla raka jelita grubego i 46% dla wczesnych zmian);
  • Nie wymaga specjalnych przygotowań, takich jak specjalna dieta;
  • Nie ma konieczności odstawienia lub zmiany stosowanych leków;
  • Łatwy w użyciu;
  • Możliwość wykonania testu w warunkach domowych.

 

Wskazania do badania genetycznego COLOTECT

Wykonanie badania genetycznego COLOTECT zaleca się wszystkim osobom, które chcą ocenić stan swojego zdrowia i ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów w wieku 50-65 lat oraz dla młodszych osób, u których wystąpił przypadek raka jelita grubego w rodzinie. Zaleca się powtarzanie badania COLOTECT co 3 lata jako część profilaktyki przesiewowej.

 

Badanie genetyczne COLOTECT a kolonoskopia

W przeciwieństwie do kolonoskopii, badanie COLOTECT jest nieinwazyjne, co oznacza, że nie wymaga ingerencji w tkanki. Jest całkowicie bezpieczne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, niezależnie od stanu zdrowia, wieku czy kondycji fizycznej pacjenta.
Kolonoskopia umożliwia wizualizację całego jelita grubego, usunięcie ewentualnych zmian chorobowych oraz pobranie próbek.

 

Co zawiera pakiet Testu COLOTECT?

Pacjenci, którzy chcą wykonać test genetyczny COLOTECT, otrzymują zestaw do samodzielnego pobrania materiału do analizy, który zawiera:

  • instrukcję pobrania materiału do badania,
  • łyżeczkę pobraniową,
  • probówkę do umieszczenia materiału do analizy,
  • papier ułatwiający pobranie materiału.

Probówkę należy odpowiednio zabezpieczyć i dostarczyć w ciągu 24h do Laboratorium Genetycznego Salve Medica w Łodzi przy ul. Szparagowej 10, w Salve Medica Warszawa lub jednej z przychodni Salve w Łodzi.

Zestaw-do-badania-Colotect-aktualności-Salve.webp [6.26 KB]

Test COLOTECT jest dostępny w placówkach Salve oraz w Salve Medica Łódź i Salve Medica Warszawa.
Cena testu COLOTECT to 550 złotych.

Umów się telefonicznie lub wypełnij formularz
501 242 214