Zmiany w programie Profilaktyka Raka Piersi

13 października 2023

15 września 2023 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zmiany w rządowym programie Profilaktyka Raka Piersi. Zmiany dotyczą wieku kobiet uprawnionych do korzystania z bezpłatnej mammografii. Nowe zasady rozszerzają granicę wieku z 50–69 lat na 45–74 lata. Zwiększony dostęp do badań profilaktycznych to większa szansa na skuteczne wykrycie choroby nowotworowej w jej wczesnym stadium.

Bezpłatna mammografia – zmiany w grupie wiekowej

Dotychczas bezpłatne badania mammograficzne w ramach programu Profilaktyka Raka Piersi były przeznaczone dla kobiet między 50. a 69. rokiem życia. Jednak we wrześniu bieżącego roku ogłoszono zmiany, które rozszerzają zakres świadczeń. Zgodnie z nimi uprawnienia do bezpłatnej mammografii zyskują również młodsze i starsze Pacjentki. Granica wieku została obniżona do 45 lat oraz podwyższona do 74 lat.

Zmiany w programie Profilaktyki Raka Piersi są skutkiem wielu rozmów i konsultacji z Pacjentami, lekarzami i organizacjami zrzeszającymi specjalistów. Już w marcu 2023 roku Rada Przejrzystości AOTMiT wydała opinię, że rozszerzenie grupy wiekowej kobiet uprawnionych do bezpłatnej mammografii jest zasadne.

Od kiedy obowiązuje bezpłatna mammografia dla kobiet od 45. do 74. roku życia?

Zgodnie z zapowiedzią minister zdrowia, Katarzyny Sójki, bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 45–74 lata w ramach rządowego programu Profilaktyka Raka Piersi będzie dostępna od 1 listopada 2023 roku. Zmiany zostały ujęte w projekcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych. Wejdą one w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dlaczego badania mammograficzne są tak ważne?

Mammografia umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych w piersi. Jest to niezwykle ważne dla korzystnego rokowania. Im wcześniej rozpoczyna się leczenie raka, tym większe szanse na powodzenie terapii. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami mammografię należy wykonywać regularnie co 2 lata lub z częstotliwością indywidualnie ustaloną przez lekarza.

Badanie mammograficzne wykorzystuje promieniowanie RTG. Podczas screeningu wykonywane są dwa zdjęcia piersi: skośnie i od góry. Dzięki temu możliwe jest uwidocznienie guzów, a także zwapnień i mikrozwapnień.

Nowa Pracownia mammograficzna w Salve ul. Wujaka 5

Rozszerzamy dostęp do badań mammograficznych!
Nowa Pracownia mammografii w Przychodni Salve na ul. Wujaka 5, już otwarta.

Podjęliśmy kolejny ważny krok, aby ułatwiać każdej z kobiet dostęp do badań i zapewnić jak najlepszą opiekę medyczną. Regularne badania to jedyna droga do wykluczenia jednej z najgroźniejszych kobiecych chorób – raka piersi.

Pacjentki mogą skorzystać z bezpiecznych komercyjnych oraz bezpłatnych badań mammograficznych w ramach Programu profilaktycznego w kierunku raka piersi, który już od 1 listopada 2023 roku będzie dostępny dla Pań w wieku od 45 do 74 r.ż

Zadbaj o swoje zdrowie, skorzystaj z naszych usług i umów się na mammografię już dzisiaj
Zapisy na badania: 42 254 64 12

zblizenie-osoby-ze-wstazka-swiadomosci.jpg