Zwyrodnienie plamki żółtej - co to jest?
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba okulistyczna, która wymaga odpowiedniej diagnozy oraz leczenia. Szpital Salve w Łodzi oferuje kompleksową pomoc medyczną w tym zakresie. Dzisiaj odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące AMD.
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu określana często jako AMD od angielskiej nazwy „Age-related macular degeneration”; polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej oka odpowiedzialnej za wyraźne widzenie, bez zniekształceń. To właśnie plamka żółta, mimo swoich niewielkich rozmiarów, umożliwia nam czytanie, pisanie czy rozróżnianie kolorów. Zwyrodnienie plamki żółtej występuje zazwyczaj po 50 roku życia.
Zwyrodnienie plamki żółtej - objawy:
AMD powoduje pogorszenie jakości widzenia. Początkowo chory odczuwa dyskomfort rzadko, w określonych sytuacjach, z czasem jednak ten stan się pogarsza. Typowymi objawami są:
- pogorszenie widzenia w nocy,
- niewyraźne widzenie z bliska,
- trudności przy czytaniu i pisaniu,
- „falowanie” linii prostych,
- pojawienie się w polu widzenia ciemnej plamy.
Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny
AMD to choroba, która nie została jeszcze kompleksowo poznana i wyjaśniona. Wpływ na jej wystąpienie mają na pewno:
- palenie tytoniu,
- zaawansowany wiek,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- otyłość,
- czynniki genetyczne.
Co ciekawe, najczęściej na zwyrodnienie plamki żółtej chorują kobiety o jasnoniebieskich tęczówkach. Palacze chorują na AMD aż 6-krotnie częściej niż osoby niepalące.
Zobacz także: Zaćma – groźna choroba oczy. Jak ją leczyć?
Zwyrodnienie plamki żółtej - diagnostyka
Diagnostyka AMD polega przede wszystkim na przeprowadzeniu badań okulistycznych. Pierwszym etapem jest zawsze wywiad lekarski. Dzięki temu poznane zostają objawy, które mogą sygnalizować zwyrodnienie plamki żółtej lub inną chorobę oczu. Następnie specjalista sprawdza ostrość wzroku pacjenta do dali i bliży. Czasem lekarz prosi pacjenta o wykonanie Testu Amslera, który polega na wpatrywaniu się przez chwilę w mały punkt narysowany na kwadracie podzielonym na mniejsze (jest to regularna kratka). Dla chorych na AMD narysowane linie będą faliste, choć w rzeczywistości są proste. Kolejnym krokiem jest badanie oka w lampie szczelinowej, sprawdzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie dna oka. W przypadku zwyrodnienia plamki żółtej najważniejsze są jednak badania obrazowe siatkówki – koherentna tomografia (OCT) i angiografia fluresceinowa (AF). Przychodnie i szpital Salve są wyposażone w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu możliwe jest wykonanie pełnej diagnostyki i uzyskanie jak największej ilości informacji na temat zdrowia pacjenta.
Dowiedz się więcej: Okulistyka w szpitalu Salve w Łodzi
Zwyrodnienie plamki żółtej badania
Podsumowując, AMD może zdiagnozować wyłącznie lekarz okulista, wykonując badania takie, jak:
- Sprawdzenie ostrości wzroku;
- Badanie oka za pomocą lampy szczelinowej;
- Badanie dna oka;
- Koherentna tomografia oka (OCT);
- Angiogriafia fluresceinowa (AF).
Mimo nieprzyjaźnie brzmiących nazw, badania są w pełni bezpieczne, trwają krótko i nie sprawiają bólu. Do badania oczu często stosowane są krople rozszerzające źrenice, aby lekarz mógł dobrze zobaczyć w jakim stanie są poszczególne części oka. Może to powodować chwilowy dyskomfort i nieostrość widzenia, objawy jednak mijają po niedługim czasie.
Polecamy: Poradnia okulistyczna Salve
Zwyrodnienie plamki żółtej - postać sucha i wysiękowa
AMD może występować w dwóch postaciach – suchej i wysiękowej. Pierwsza z nich ma powolny przebieg i jest znacznie łagodniejsza. Zwyrodnienie plamki żółtej w postaci suchej charakteryzują m.in. złogi produktów przemiany materii gromadzące się w siatkówce. Czasem postać sucha poprzedza występowanie postaci wysiękowej, zdarza się jednak, że nie dochodzi do pogorszenia.
Postać wysiękowa AMD jest rzadsza, ale znacznie groźniejsza, ponieważ może prowadzić do całkowitej utraty wzroku w niedługim czasie. W tym stadium choroby pod siatkówką oka powstają nieprawidłowe naczynia krwionośne, z których sączy się płyn; groźne są też wylewy krwi w tym miejscu.
Zwyrodnienie plamki żółtej - dieta
Zarówno w przypadku AMD jak i innych chorób warto zwrócić uwagę na dietę, unikać potraw tłustych i wysoko przetworzonych. Prawidłowe żywienie znacznie usprawnia wydolność całego organizmu co korzystnie wpływa na stan zdrowia. W przypadku AMD zalecana jest także kontrola ciśnienia tętniczego, rzucenie palenia i wizyty okulistyczne co około 3-4 miesiące lub niezwłocznie w przypadku pogorszenia jakości widzenia.
Zwyrodnienie plamki żółtej leczenie
W przypadku wysiękowej postaci AMD leczenie polega na wprowadzaniu do wnętrza gałki ocznej leku, który hamuje rozwój nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Metoda ta to zastrzyki doszlistkowe wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, całość trwa zaledwie 5 minut.
Szpital Salve oferuje nie tylko diagnostykę, ale także leczenie zwyrodnienia plamki żółtej. Lekarze oraz personel dokładają wszelkich starań, aby pacjent czuł się komfortowo i został objęty kompleksową opieką medyczną. Więcej informacji: Zwyrodnienie plamki żółtej, leczenie w Salve, Łódź.
Zapraszamy do kontaktu lub rejestracji online.
Infolinia Salve: 42 633 78 01 lub 42 633 56 61
Rejestracja online: PRZEJDŹ DO REJESTRACJI