
EMG - badanie nerwów jednej kończyny dolnej
EMG – badanie jednej kończyny dolnej w Łodzi
Skutecznym narzędziem w diagnostyce chorób obwodowego układu nerwowego i mięśni jest elektromiografia (EMG). Badanie ocenia czynność nerwów i mięśni (np. kończyny dolnej) pod wpływem działania impulsów elektrycznych emitowanych przez zewnętrzne urządzenie – elektromiograf.
Na czym polega badanie EMG nogi?
Badanie EMG kończyny dolnej polega na umieszczeniu elektrod w tkance mięśniowej lub na skórze. Lekarz przesyła przez nie impulsy elektryczne, a komputer rejestruje czynność mięśni lub nerwów.
Kiedy zrobić badanie EMG kończyny dolnej?
Badanie diagnostyczne EMG nogi jest wskazane, gdy:
- istnieje podejrzenie uszkodzenia pojedynczych nerwów lub mięśni kończyny dolnej,
- istnieje podejrzenie polineuropatii,
- istnieje podejrzenie choroby neurodegeneracyjnej.
Na konsultację neurologiczną i badanie EMG kończyny dolnej należy zgłosić się, gdy występują objawy zaburzeń ze strony mięśni i nerwów. Są to m.in. bolesne skurcze, drętwienie lub mrowienie nogi, osłabienie mięśni, ból.
Przygotowanie i zalecenia po badaniu EMG nogi
Badanie EMG nogi w Łodzi nie wymaga przygotowań. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja. W dniu wizyty należy wziąć ze sobą dokument tożsamości. Po badaniu EMG nogi Pacjent może od razu opuścić przychodnię i wrócić do swoich codziennych aktywności.
Czy badanie EMG kończyny dolnej jest bezpieczne?
Badanie diagnostyczne EMG nogi jest małoinwazyjne, cechujące się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Powikłania występują rzadko i zalicza się do nich przejściowy ból mięśni oraz siniaki w miejscu wprowadzenia elektrod igłowych.