Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

EMG - choroba neuronu ruchowego - SLA

EMG – choroba neuronu ruchowego (SLA)

Choroba neuronu ruchowego (SLA) jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia obwodowego i ośrodkowego neuronu ruchowego. Jednym z narzędzi diagnostycznych jest elektromiografia (EMG).

EMG w diagnostyce SLA

EMG to badanie oceniające pobudliwość mięśni i nerwów w czasie skurczu wywołanego przez inicjowane przez lekarza impulsy elektryczne. Jest to powszechnie stosowana metoda diagnostyczna przy podejrzeniu chorób nerwowo-mięśniowych.

Wynik badania EMG w diagnostyce SLA w Łodzi jest dostępne od razu. Przedstawia on wykres z częstotliwością i okresowością pobudliwości wybranych mięśni i nerwów. Jego interpretacją zajmuje się neurolog.

Podejrzenie SLA – gdzie wykonać EMG?

Badania diagnostyczne w Łodzi oceniające pobudliwość mięśni można wykonać w przychodniach Salve. EMG w diagnostyce SLA nie wymaga żadnych przygotowań od Pacjenta. Nie jest również konieczne skierowanie. W trakcie wizyty wystarczy mieć przy sobie dokument tożsamości.

Przebieg badania EMG przy SLA w Łodzi

Badanie EMG przy podejrzeniu SLA polega na umieszczeniu elektrod wprowadzanych w tkankę mięśniową lub przyczepianych na skórę w okolicy wybranej grupy mięśni. Następnie puszczane są impulsy elektryczne, które wywołują rytmiczne skurcze mięśni. Są one rejestrowane przez komputer.

Czy badanie EMG przy SLA jest bezpieczne?

Badanie EMG jest bezpieczne. Powikłania występują rzadko i obejmują przejściowy ból i osłabienie mięśni. Nie ma przeciwwskazań do elektromiografii przy podejrzeniu SLA, jednak należy zgłosić lekarzowi wszczepiony kardiowerter-defibrylator oraz ciążę.