Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

EMG - nerw łokciowy

EMG – badanie nerwu łokciowego

Nerw łokciowy jest jednym z nerwów części podobojczykowej splotu ramiennego. Unerwia ruchowo mięśnie dłoni oraz czuciowo:

  • palec V i częściowo IV po stronie dłoniowej,
  • palec V, IV i częściowo III po stronie grzbietowej.

Zdarza się, że obejmują go różnego rodzaju procesy chorobowe, które objawiają się m.in. osłabieniem mięśni palców lub drętwieniem dłoni. W takiej sytuacji konieczne są badania diagnostyczne, które pozwolą ustalić przyczynę zaburzeń i zaplanować terapię. Jednym z nich jest badanie EMG nerwu łokciowego.

Badanie EMG nerwu łokciowego w Łodzi

Badanie elektromiograficzne (EMG) ocenia funkcję nerwów obwodowych i pobudliwość mięśni pod wpływem sztucznie wywołanego skurczu. Test ten umożliwia rozpoznanie chorób obwodowego układu nerwowego i mięśni.

Wskazania do EMG łokcia to przede wszystkim podejrzenie uszkodzenia nerwu łokciowego. Na badanie powinny zgłosić się osoby, które zaobserwowały osłabienie mięśni dłoni, trudności w poruszaniu palcami, a także drętwienie i mrowienie palców.Aktualna cena EMG nerwu łokciowego dostępna jest w cenniku Salve.

Jak przygotować się do EMG nerwu łokciowego?

Badanie EMG nerwu łokciowego nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjent powinien zgłosić się do przychodni Salve w terminie ustalonym przez rejestrację. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu tożsamości.

Wyniki EMG łokcia

Wyniki EMG nerwu łokciowego w Łodzi są dostępne od razu po badaniu. Mają formę wykresu, który przedstawia amplitudę częstotliwości i pobudliwości mięśni zaopatrywanych przez nerw łokciowy.

Jak przebiega badanie EMG łokcia?

Badanie EMG łokcia rozpoczyna się od zebrania krótkiego wywiadu medycznego przez lekarza specjalistę. Pacjent zostaje poproszony o zajęcie pozycji siedzącej lub leżącej. Badanie EMG łokcia zazwyczaj przebiega dwuetapowo – najpierw wykonuje się elektroneurografię, a następnie EMG łokcia właściwe.

 

Etap stymulacji nerwu

 

W pierwszym etapie wykonuje się tzw. elektromiografię przewodnictwa nerwowego. Specjalista umieszcza na skórze pacjenta elektrody – zarówno stymulujące, jak i rejestrujące. Następnie, przy pomocy krótkich impulsów elektrycznych, pobudza się nerw łokciowy w różnych punktach na jego przebiegu, najczęściej w okolicy nadgarstka, łokcia oraz ramienia. W tym badaniu rejestrowane są odpowiedzi mięśni na bodźce.

 

Etap oceny mięśni

 

W drugim etapie badania EMG łokcia do mięśnia wprowadza się cienką elektrodę igłową. Pozwala ona ocenić aktywność elektryczną mięśni w spoczynku i podczas skurczu. Procedura może być nieco nieprzyjemna, szczególnie na etapie wprowadzania igły, ale jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów.

 

Całe badanie EMG badania nerwu łokciowego trwa zwykle od 30 do 60 minut. Po jego zakończeniu pacjent może natychmiast wrócić do codziennych czynności – nie ma potrzeby hospitalizacji ani specjalnej rekonwalescencji.

 

Co wykrywa badanie EMG nerwu łokciowego?

 

Badanie EMG nerwu łokciowego jest szczególnie przydatne w diagnostyce uszkodzeń nerwu łokciowego. Umożliwia również monitorowanie postępowania wykrytego już schorzenia. Wśród wskazań do przeprowadzenia badania można wyróżnić:

 

  • osłabienie mięśni;
  • mrowienie, drętwienie, dokuczliwe skurcze;
  • tzw. łokieć tenisisty;
  • urazy nerwu łokciowego.

 

Dzięki precyzyjnej lokalizacji zaburzenia przewodnictwa nerwowego, EMG łokcia umożliwia opracowanie optymalnej strategii leczenia – czy to zachowawczego (np. rehabilitacja, farmakoterapia), czy też operacyjnego (np. dekompresja nerwu).

 

Dlaczego warto wykonać EMG łokcia?

 

Dzięki wczesnemu wykonaniu badania EMG nerwu łokciowego można uniknąć powikłań związanych z przewlekłym uciskiem nerwu, takich jak zanik mięśni wewnętrznych ręki czy trwałe zaburzenia czucia. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i niezwykle przydatne w diagnostyce.

 

Badanie EMG nerwu łokciowego w Salve pozwala w szybki i profesjonalny sposób rozpocząć skuteczną diagnostykę zaburzeń czucia i ruchu w obrębie ręki.