Kobieta badająca brzuch u lekarza - badania medyczne w Łodzi Salve

EMG - nerw strzałkowy

EMG – nerw strzałkowy

Nerw strzałkowy jest jedną z końcowych gałęzi nerwu kulszowego. Zaczyna się w dole podkolanowym i biegnie aż do mięśnia strzałkowego długiego, gdzie dzieli się na nerw strzałkowy głęboki i nerw strzałkowy powierzchowny. Unerwia ruchowo mięśnie podudzia i grzbietu stopy.


Nerw strzałkowy przebiega bardzo blisko szyjki kości strzałkowej, co powoduje, że jest bardzo podatny na uszkodzenia. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu, lekarz może zlecić badanie diagnostyczne w Łodzi jakim jest elektromiografia (EMG).

Wskazania do EMG nerwu strzałkowego

Badanie EMG nerwu strzałkowego jest zalecane, gdy pojawiają się objawy świadczące o jego uszkodzeniu. Są to m.in.:

  • niemożność zgięcia grzbietowego stopy,
  • stopa opadająca (brak możliwości nawracania stopy),
  • przykurcz zginaczy,
  • trudności z chodzeniem,
  • niemożność stania na piętach,
  • zaburzenia czucia na zewnętrznej stronie podudzia.

Jak przebiega badanie EMG nerwu strzałkowego w Łodzi?

Badanie elektromiograficzne wykonywane jest po wcześniejszym zarejestrowaniu się w wybranej przychodni Salve. Nie są wymagane żadne przygotowania. Aktualna cena EMG nerwu strzałkowego dostępna jest w naszym cenniku.

 

EMG polega na umieszczeniu elektrod na przebiegu nerwu strzałkowego, przez które przechodzą krótkotrwałe impulsy elektryczne. Komputer rejestruje reakcję tkanki nerwowej. Zaraz po badaniu Pacjent może wrócić do codziennych aktywności.

Wyniki badania EMG nerwu strzałkowego

Wyniki EMG nerwu strzałkowego dostępne są od razu po badaniu. Czynność badanej tkanki jest przedstawiona w formie wykresu. Jego interpretację powinien przeprowadzić neurolog.

Jak się przygotować

Badanie EMG nerwu strzałkowego nie wymaga od pacjenta żadnych przygotowań. Jednak powinieneś pamiętać o wcześniejszej konsultacji okulistycznej, w razie konieczności skorygowaniu ostrości widzenia. Badanie jest dość skomplikowane, będzie wymagać od Ciebie koncentracji i współpracy z badającym lekarzem. Dlatego pamiętaj, aby zgłosić się na nie wypoczętym, a także, aby zabrać ze sobą okulary do czytania.