
USG dołów pachowych
USG dołów pachowych
Badanie ultrasonograficzne (USG) dołów pachowych stanowi istotne narzędzie diagnostyczne, pozwalające na precyzyjną ocenę obszaru węzłów chłonnych oraz struktur anatomicznych w tej części ciała. USG umożliwia nieinwazyjną wizualizację i ocenę ewentualnych zmian, co jest niezwykle pomocne przy:
- identyfikacji patologii;
- monitorowaniu postępów terapii;
- prowadzeniu skutecznej opieki medycznej.
Wskazania do wykonania USG dołów pachowych
Badanie USG dołów pachowych jest szczególnie wskazane w przypadku obecności powiększonych węzłów chłonnych w tej okolicy. Stanowi również istotne narzędzie diagnostyczne w monitorowaniu kobiet dotkniętych rakiem piersi, umożliwiając wykrycie ewentualnych przerzutów do węzłów chłonnych.
Jak wygląda badanie USG węzłów chłonnych pachowych?
Podczas badania lekarz umieszcza delikatnie głowicę ultrasonograficzną na obszarze, gdzie znajdują się węzły chłonne, takie jak doły pachowe. Przed umieszczeniem głowicy, miejsce to jest zazwyczaj pokrywane żelem, co pozwala na lepszy kontakt i przewodzenie fal dźwiękowych. Wówczas lekarz może analizować różnorodne aspekty, takie jak:
- lokalizacja węzłów;
- ich rozmiar, kształt;
- stopień odbicia fal dźwiękowych (echogeniczność);
- wewnętrzną strukturę (echostrukturę).
Jak przygotować się do badania USG dołów pachowych?
Przed przystąpieniem do badania nie są potrzebne żadne specjalne przygotowania. Zaleca się jednak zdjąć wszelkie ozdoby z szyi, takie jak łańcuszki czy długie kolczyki, najlepiej już w swoim domu. Dodatkowo najlepiej jest ubrać się w luźną odzież, umożliwiającą łatwy dostęp do obszarów poddawanych badaniu. Cała procedura przeprowadzana jest, gdy pacjent leży na plecach, i trwa jedynie od 10 do 15 minut.