
USG urologiczne
USG urologiczne zapewnia możliwość szczegółowej i nieinwazyjnej diagnostyki schorzeń i patologii dotyczących układu moczowego (zwłaszcza nerek i pęcherza moczowego). W zależności od potrzeb pacjenta badanie można wykonać przez powłoki brzuszne, odbyt lub pochwę. Co istotne – fale ultrasonograficzne nie wpływają niekorzystnie na zdrowie i nie powodują działań niepożądanych. USG można powtarzać wielokrotnie w krótkich odstępach czasu.
Wskazania do badania
- kamica nerkowa;
- kolka nerkowa;
- wodonercze;
- krwiomocz i krwinkomocz;
- kamienie w moczowodach;
- stany zapalne nerek i pęcherza moczowego;
- torbiele w obrębie układu moczowego;
- guzy układu moczowego;
- urazy nerek, w tym pęknięcia i krwiaki;
- zaleganie moczu w pęcherzu moczowym;
- trudności podczas mikcji, w tym przerywany strumień moczu, pieczenie i ból.
Jak wygląda USG urologiczne?
Najczęściej wykonuje się USG przez powłoki brzuszne. Wówczas lekarz nakłada na skórę żel przenoszący fale ultradźwiękowe, po czym przesuwa głowicę urządzenia po ciele. Fale przenikają przez tkanki i tworzą obraz na ekranie. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykonanie USG przez odbyt lub pochwę – wówczas głowica ma postać podłużnej sondy.
Jak się przygotować do badania?
USG urologiczne wykonuje się na czczo lub przynajmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. Pęcherz moczowy powinien być pełny, dlatego zaleca się wypicie 2-3 szklanek wody niegazowanej 2 godziny wcześniej.
Gdzie zrobić badanie?
USG urologiczne można zrobić w pracowni ultrasonograficznej lub w gabinecie lekarza urologa posługującego się tą aparaturą.