
Wizyta urologiczna + USG prostaty przez powłoki brzuszne
Wizyta urologiczna z USG prostaty przez powłoki brzuszne
Zachorowalność na raka gruczołu krokowego stale wzrasta, dlatego na znaczeniu zyskują regularne wizyty urologiczne z USG prostaty. Zwłaszcza u Panów po 40. roku życia. Jeśli USG nie może zostać wykonane w tradycyjny, transrektalny sposób, alternatywą jest badanie przez powłoki brzuszne. Zaleca się je również w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób układu moczowego.
Wskazania do wizyty
- podejrzenie lub monitorowanie leczenia nowotworów prostaty;
- łagodny przerost prostaty i nieprawidłowości w badaniu per rectum;
- nietrzymanie moczu;
- ból i pieczenie podczas mikcji;
- częste parcie na pęcherz i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego;
- zaparcia;
- ból w okolicy miednicy mniejszej;
- zaburzenia erekcji.
Jak wygląda wizyta urologiczna z USG prostaty przez powłoki brzuszne?
Wizyta rozpoczyna się zebraniem szczegółowego wywiadu i analizą posiadanych już wyników badań. Następnie lekarz przystępuje do USG, układając pacjenta w leżeniu na plecach. USG rozpoczyna się nanosząc żel na skórę lub głowicę aparatu oraz przykładając głowicę tuż nad spojeniem łonowym. Ruchem wachlarzowatym szuka się największego przekroju prostaty, aby móc ocenić jej wielkość, strukturę i położenie.
Jak przygotować się do badania?
Pęcherz moczowy musi być wypełniony, dlatego 2 godziny przed badaniem zaleca się wypicie około 1 l wody niegazowanej. Najlepiej wykonać USG prostaty na czczo lub 6 godzin od ostatniego posiłku. Na wizytę należy zabrać wyniki innych badań (jeśli pacjent je posiada).
Gdzie udać się na wizytę urologiczną z USG prostaty przez powłoki brzuszne?
Wizytę urologiczną z USG prostaty przez powłoki brzuszne przeprowadzi każdy urolog. Ultrasonografia jest bezpiecznym i rzetelnym rozwiązaniem diagnostycznym.