
Wizyta urologiczna + USG prostaty transrektalne
Wizyta urologiczna z USG prostaty transrektalnym
Wizyta urologiczna z USG prostaty transrektalnym polecana jest mężczyznom zmagającym się z problemami ze strony układu moczowego i/lub prostaty. Taką wizytę powinien odbyć każdy mężczyzna, także zdrowy, między 40. a 50. rokiem życia. Badanie jest bezpieczne i bezbolesne, nierzadko umożliwia wczesne wykrycie poważnych zmian chorobowych, co zwiększa rokowania pacjenta.
Wskazania do wizyty
- łagodny rozrost stercza;
- podwyższone stężenie antygenu PSA we krwi;
- nieprawidłowy wynik badania per rectum;
- trudności w oddawaniu moczu, np. przerywany strumień moczu, parcie na pęcherz;
- podejrzenie nowotworu prostaty;
- zaparcia;
- bóle w dolnej części podbrzusza;
- zapalenie gruczołu krokowego.
Jak wygląda wizyta urologiczna z USG prostaty transrektalnym?
Wizyta rozpoczyna się szczegółowym wywiadem i przedstawieniem przez pacjenta swojego problemu. Następnie lekarz wykonuje USG prostaty transrektalne – umieszcza w odbycie podłużną sondę, na którą naniesiony jest żel do USG. Za pomocą odpowiednich ruchów ocenia wielkość, położenie, strukturę i konsystencję prostaty. Samo USG trwa maksymalnie 10-15 minut.
Jak się przygotować do badania?
Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem – 2-3 godziny wcześniej zaleca się wypicie około 1 l wody niegazowanej. USG transrektalne najlepiej wykonać na czczo lub przynajmniej 6 godzin po lekkim posiłku.
Gdzie zrobić badanie?
USG urologiczne można zrobić w pracowni ultrasonograficznej lub w gabinecie lekarza urologa posługującego się tą aparaturą.