Hospicjum domowe Salve w Łodzi
Od 20 lat pomagamy naszym pacjentom przejść przez kolejne etapy choroby z godnością.
Jesteśmy doświadczonym zespołem lekarzy, pielęgniarek, psychologów i fizjoterapeutów, który na pierwszym miejscu stawia dobro pacjenta oraz jego komfort fizyczny i psychiczny.
Naszym nadrzędnym celem jest podniesienie jakości życia podopiecznych oraz zapewnienie opieki osobom ciepiącym na choroby nieuleczalne, a także wspieranie chorych i ich rodzin w trudnych sytuacjach.
Zgłoszenia do Hospicjum Domowego przyjmowane są tylko telefonicznie w dni robocze w godzinach: 16:00 - 20:00. Konieczne jest posiadanie skierowania (w wersji papierowej).
Co obejmuje opieka hospicyjna?
Opieka hospicyjna powinna obejmować wszystkie aspekty życia człowieka, aby zaspokoić jego potrzeby fizyczne, emocjonalne, społeczne i duchowe. W hospicjum domowym przebywają pacjenci u schyłku życia oraz ich bliscy. Zespoły wielozadaniowe pracowników zapewniają opiekę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wyborów, dążąc do tego, by chorzy nie odczuwali bólu oraz zachowali godność, spokój i ukojenie. Kluczowym celem jest wdrożenie metod opieki hospicyjnej w środowisku, które nie specjalizuje się w tego rodzaju opiece. Dotyczy to nie tylko kontroli objawów (farmakologicznej i niefarmakologicznej), ale także komunikacji z pacjentem, jego rodziną i zespołem medycznym, podejmowania decyzji oraz ustalania celów zgodnych z zasadami opieki hospicyjnej.
Skierowanie do hospicjum domowego
Skierowanie do hospicjum wystawia lekarz rodzinny lub specjalista, który dotychczas leczył pacjenta, np. w poradni specjalistycznej lub na oddziale szpitalnym. Po rozmowie z lekarzem na temat możliwości opieki hospicyjnej, pacjent wraz z rodziną podejmują decyzję o skorzystaniu z takiego wsparcia. Wówczas lekarz wystawia e-skierowanie. W skierowaniu do hospicjum domowego musi znaleźć się informacja o zakończeniu leczenia przyczynowego.
Opieka w ramach Hospicjum Domowego Salve jest refundowana przez NFZ.