Opieka paliatywna

Opieka paliatywna to wszechstronna, całościowa opieka dla osób cierpiących na nieuleczalne, postępujące choroby.

Opieka ta koncentruje się na poprawie jakości życia, zapobieganiu bólowi i innym objawom fizycznym oraz ich łagodzeniu, a także na minimalizowaniu cierpień psychicznych, duchowych i społecznych. Ten rodzaj opieki afirmuje życie, ale uznaje umieranie jako normalne zjawisko i integralny etap życia każdego człowieka.

umożliwia złagodzenie bólu nowotworowego i innych objawów chorobowych;

integruje aspekty psychologiczne i duchowe opieki paliatywnej nad pacjentem;

oferuje system wsparcia dla pacjentów, aby pomagać im żyć aktywnie tak długo jak to możliwe

zapewnia system wsparcia dla rodziny, która zmaga się z chorobą nowotworową pacjenta

Opieka paliatywna to nie tylko łagodzenie fizycznego cierpienia chorego

Ale to także wsparcie w obliczu trudnych wyzwań emocjonalnych i społecznych. Właściwa opieka powinna uwzględniać aspekty takie jak utrata przez pacjenta jego dotychczasowej roli w rodzinie i społeczeństwie, a także poczucie samotności, które często towarzyszy chorobie. Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuację rodzin, które mogą doświadczać izolacji lub dysfunkcji.

 

Opieka paliatywna powinna być kompleksowa, dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także oferować wsparcie emocjonalne i praktyczne, pomagając w zachowaniu godności chorego oraz ulżeniu w jego cierpieniu.

 

Do opieki paliatywnej kieruje lekarz POZ, który wystawia również skierowanie.

 

Opieka paliatywna w Salve jest refundowana w ramach NFZ.

salve-zapewnia-opieke-paliatywna.webp

Zadania podstawowej opieki paliatywnej

bieżąca opieka

przekazywanie informacji odnośnie choroby i objawów, podawanie leków, obsługa aparatury, wykonywanie czynności pielęgnacyjnych czy masażu, wsparcie żywieniowe, a także terapie alternatywne stosowane przez chorych z zaawansowanymi i postępującymi schorzeniami

zapewnienie dostępu do specjalistycznych konsultacji, badań i procedur

kierowanie do odpowiednich podmiotów leczniczych i ordynowanie leków

rozpoznawanie potrzeb psychicznych i wsparcie psychiczne

należy spróbować ustalić przyczyny reakcji psychicznych chorego (lęków, strachu, paniki, przygnębienia, depresji, agresji)

rozpoznawanie potrzeb oraz wsparcie socjalne

opieka paliatywna powinna uwzględniać m.in.: utratę przez chorego jego roli w społeczeństwie i rodzinie, samotność i izolację rodziny patologicznej. Pomoc może obejmować towarzyszenie choremu, pomoc w opiekowaniu się, zaopatrzenie w sprzęt higieniczny lub rehabilitacyjny

opieka-paliatywna-w-salve.webp

Rozpoznawanie problemów egzystencjalnych i duchowych w opiece paliatywnej

W procesie opieki paliatywnej niezwykle istotne jest rozpoznawanie problemów egzystencjalnych i duchowych pacjenta. Aktywne słuchanie swobodnych wypowiedzi chorego, przy jednoczesnym zapewnieniu warunków intymności i budowaniu wzajemnego zaufania, stanowi kluczowy element tego wsparcia.

 

To podejście pozwala na głębsze zrozumienie wewnętrznych rozterek pacjenta, takich jak lęk przed opuszczeniem, poczucie bezsensu, pustki, niesprawiedliwości losu, a także poczucie winy czy niepokój. Pacjent może również doświadczać obciążenia związanego z odpowiedzialnością za swoje kończące się życie.

 

Duchowe wsparcie, oparte na empatycznym towarzyszeniu i zrozumieniu tych problemów, pomaga pacjentowi znaleźć ukojenie i spokój w trudnych chwilach, co jest nieocenionym elementem opieki na ostatnim etapie życia.