USUNIĘCIE ZAĆMY – INFORMACJA DOTYCZĄCA BADANIA/ ZABIEGU/ OPERACJI:
Zaćma (łac. cataracta) to zmętnienie soczewki.
Soczewka jest to struktura otoczona torebką i umiejscowiona w gałce ocznej za tęczówką. Widać ją w obrębie źrenicy.
Najczęściej występuje zaćma związana ze starzeniem się organizmu (zaćma starcza).
Zaćma u młodszych osób może być wywołana zdiagnozowaną cukrzycą, atopowym zapaleniem skóry czy zastosowaniem leków sterydowych.
Zaćma jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wzroku.
Charakterystyczne objawy zaćmy:
- stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku,
- widzenie za mgłą,
- prawie całkowita utrata widzenia, z zachowaniem poczucia światła,
Rozpoznanie zaćmy opiera się na wywiadzie – stwierdzeniu obecności typowych zaburzeń widzenia oraz na badaniu oka za pomocą lampy szczelinowej.
Nowoczesne leczenie zaćmy polega na operacyjnym jej usunięciu za pomocą ultradźwięków (fakoemulsyfikacji) i wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. Zabieg wykonuje się przez mikrocięcia rogówki w znieczuleniu powierzchownym (krople).
W miejsce usuniętej soczewki wszczepia się jednocześnie sztuczną soczewkę zwijalną. Dzięki temu w czasie operacji zaćmy można dodatkowo skorygować istniejącą przed zabiegiem wadę wzroku. Po zabiegu ostrość wzroku w krótkim czasie poprawia się.
RODZAJ ZNIECZULENIA:
Znieczulenie miejscowe kroplowe.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU USUNIĘCIA ZAĆMY:
Wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych: morfologia krwi, podstawowe badania biochemiczne( sód, potas, glukoza, czas krzepnięcia krwi) EKG, inne badania w zależności od stanu aktualnego pacjenta, jego choroby podstawowej oraz chorób współistniejących. Rozmowa z lekarzem anestezjologiem odbywa się w dniu wykonania operacji zaćmy, po przyjęciu do szpitala. Rozmowa ma na celu ocenę ryzyka znieczulenia, ocenę aktualnego stanu chorego, analizę wyników badań oraz ewentualne zlecenie kolejnych.
CO ZABRAĆ DO SZPITALA:
Prosimy o zabranie ze sobą tylko niezbędnych rzeczy, takich, jak: dokumentacja medyczna, wyniki badań, leki stosowane przewlekle, przybory toaletowe, ręcznik, piżamę, szlafrok, pantofle oraz ubranie na zmianę. Prosimy nie zabierać ze sobą biżuterii, zegarków i innych wartościowych przedmiotów.
REKONWALESCENCJA I ZALECENIA:
Postępowanie pooperacyjne polega na stosowaniu przez 3-4 tygodnie po operacji kropli antybiotykowo-steroidowych zgodnie z zaleceniami lekarza.
Po zabiegu pacjent porusza się samodzielnie. Przed operacją zaćmy pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu – nie powinien prowadzić samochodu ani jechać środkami transportu publicznego.
W okresie pooperacyjnym może wystąpić ból głowy i okolic oczodołu. Ból zwykle ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych. Wizyta kontrolna odbywa się następnego dnia i 2 tygodnie po zabiegu.
STANDARDOWA DŁUGOŚĆ POBYTU W SZPITALU:
Kilka godzin
ZABIEG KOMERCYJNY ORAZ W RAMACH NFZ
- wizyta kwalifikacyjna (bezpłatna)
- szybkie terminy oczekiwania
Lekarze wykonujący:
- dr n. med. Anna Kłysik,
- dr n. med. Edyta Pel-Przybyszewska,
- dr n. med. Janusz Michalewski,
- lek. Marcin Rubajczyk
- dr n. med. Dorota Pałenga Pydyn