
Laser - zaćma wtórna (YAG)
Zaćma wtórna może być konsekwencją chorób ogólnoustrojowych i układowych, doznanych urazów narządu wzroku lub przebytych operacji. Zmętnienia soczewki tworzą się w części centralnej (zaćma jądrowa lub podtorebkowa tylna) oraz na obwodzie (zaćma korowa). Schorzenie znacznie upośledza zdolność widzenia i może prowadzić do ślepoty. Laser YAG jest współcześnie jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaćmy, dając bardzo dobre rezultaty.
Wskazania do zabiegu laserowego YAG przy zaćmie wtórnej
Uciążliwe objawy pojawiające się w przebiegu zaćmy wtórnej:
- stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia;
- narastająca krótkowzroczność lub różnowzroczność;
- wzmożona męczliwość oczu;
- przymglone widzenie;
- zniekształcone lub podwójne widzenie;
- problemy z oceną odległości i poruszaniem się;
- obniżenie kontrastu i nasycenia barw.
Jeśli zauważyłeś u siebie, któryś z objawów, skonsultuj się z lekarzem okulistą.
Jak wygląda zabieg laserowy przy zaćmie wtórnej?
Korekcja wzroku przebiega z wykorzystaniem innowacyjnego lasera neodymowo-yagowego (YAG). Pacjent znajduje się w pozycji siedzącej, otrzymuje znieczulenie miejscowe oraz krople rozszerzające źrenicę. Na jego oko nałożona zostaje soczewka stabilizująca przebieg wiązki lasera, po czym chirurg wytwarza w torebce tylnej niewielki otwór i koryguje nieprawidłowości. Wszystko trwa kilkanaście minut.
Jak przygotować się do zabiegu laserowego przy zaćmie wtórnej?
W dniu zabiegu zrezygnuj z nakładania makijażu na twarz i nie stosuj żadnych kropli do oczu. Możesz umyć włosy, ponieważ przez kilka dni po korekcji wzroku przeciwwskazane jest schylanie się i moczenie oczu wodą. Poproś bliską Ci osobę o towarzystwo i odwiezienie do domu.
Gdzie udać się na zabieg laserem przy zaćmie wtórnej?
Usunięcie zaćmy wtórnej za pomocą lasera YAG wykonywane jest przez chirurga okulistę po przebyciu przez pacjenta badań kwalifikacyjnych w przychodni Salve.