Kobieta poddająca się zabiegowi w placówce Salve

Panfotokoagulacja siatkówki - laser

Panfotokoagulacja siatkówki to zabieg laserowy powszechny w okulistyce, stosowany na uszkodzone stanem chorobowym części siatkówki oka z pominięciem biegunka tylnego gałki ocznej. Celem jest wyłączenie obszarów niedokrwionej siatkówki, a w związku z tym — redukcja wystąpienia m.in. odwarstwienia siatkówki, wzmacniając jej przyleganie do podłoża. Konieczne jest wykonanie 2-3 sesji zabiegu, każda trwa kilkanaście minut i odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

 

Wskazania do zabiegu panfotokoagulacji siatkówki

  • retinopatia cukrzycowa;
  • mikrotętniaki i krwawienia wewnątrzsiatkówkowe;
  • tworzenie nowych naczyń krwionośnych na siatkówce;
  • rozlany obrzęk plamki.

 

Jak wygląda zabieg panfotokoagulacji siatkówki?

Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe oraz krople rozszerzające źrenice. Następnie lekarz za pomocą wiązki lasera wykonuje określoną liczbę ognisk koagulacji (przeważnie 2-3 tysiące rozłożone na kilka sesji). Po zakończeniu działań terapeutycznych pacjent może od razu wrócić do domu, stosując się do zaleceń lekarza.

 

Jak przygotować się do zabiegu panfotokoagulacji siatkówki?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy przejść badania kwalifikacyjne, a w dniu zabiegu zrezygnować z nakładania makijażu na twarz. Warto poprosić bliską osobę o towarzystwo w dniu zabiegu i odwiezienie do domu.

 

Gdzie udać się na zabieg panfotokoagulacji siatkówki?

Panfotokoagulacja siatkowi przeprowadzana jest w placówkach medycznych Salve przez doświadczonych chirurgów okulistów.