
PRP
PRP (osocze bogatopłytkowe) to autologiczny preparat krwiopochodny zawierający zwiększoną liczbę płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Istotą jego działania jest uwalnianie z ziarnistości płytek czynników wzrostowych, które wspomagają regenerację uszkodzonych tkanek. Osocze bogatopłytkowe jest powszechnie wykorzystywane w chirurgii twarzowo-szczękowej, ortopedii, a ostatnio także w medycynie sportowej i estetycznej.
Wskazania do zastosowania PRP
- nadmierne wypadanie włosów i łysienie;
- tendinopatie i entezopatie;
- choroba zwyrodnieniowa stawów;
- urazy więzadeł, łąkotek i mięśni;
- przewlekłe owrzodzenia i rany pooparzeniowe;
- blizny pourazowe, pozabiegowe i potrądzikowe;
- kontuzje stawów;
- ostrogi piętowe;
- nieprawidłowe zrastanie kości po złamaniach;
- zmęczona, sucha, pozbawiona blasku skóra.
Jak wygląda zabieg wstrzykiwania PRP?
Od pacjenta pobiera się krew żylną, z której — po odwirowaniu — pozyskuje się osocze bogatopłytkowe. Lekarz (nierzadko pod kontrolą USG) odnajduje miejsca docelowej iniekcji, dezynfekuje je i wstrzykuje PRP za pomocą igły. Czynność jest bezbolesna i praktycznie nie powoduje działań niepożądanych.
Jak przygotować się do zabiegu z użyciem PRP?
2-3 dni przed zabiegiem należy zadbać o wysokie nawodnienie organizmu (około 2 l wody dziennie), dzięki czemu krew będzie bogatsza w osocze i sprawniej będzie można ją pobrać. W tym czasie należy zrezygnować z przyjmowania NLPZ, a wszelkie leki stosowane na stałe należy skonsultować z lekarzem.