Kobieta poddająca się zabiegowi medycznemu w Łodzi w Salve

Retinopatia cukrzycowa - laser

Po 20 latach choroby u prawie wszystkich chorych na cukrzycę typu 1 i u ponad 60% chorych na cukrzycę typu 2 występują cechy retinopatii, co wiąże się z wysokim ryzykiem całkowitej utraty wzroku. Jedną ze skuteczniejszych metod współczesnej medycyny jest laseroterapia. Zabiegi wiążą się z wysoką skutecznością i poziomem bezpieczeństwa. Jest to jak dotąd jedyna metoda leczenia, której skuteczność została udowodniona w wieloośrodkowych randomizowanych badaniach klinicznych.

 

Wskazania do laseroterapii w retinopatii cukrzycowej

  • objawy retinopatii cukrzycowej: ogniskowy, klinicznie zmienny obrzęk plamki.

 

Jak wygląda laseroterapia w retinopatii cukrzycowej?

Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe oraz krople rozszerzające źrenicę. Lekarz koaguluje dużą powierzchnię siatkówki przez niszczenie obszarów niedokrwienia i zmniejszanie ilości czynnika wzrostowego śródbłonka naczyniowego (VEGF). Patologiczne naczynia są „wypalane”, co zapobiega wylewom i odklejaniu siatkówki. Odpowiednio wcześnie wykonana laseroterapia może zmniejszyć ryzyko utraty wzroku nawet o 90%.

 

Jak przygotować się do zabiegu laseroterapia w retinopatii cukrzycowej?

Na zabieg należy przyjść bez makijażu i ze zdjętymi soczewkami kontaktowymi, jeśli są noszone przez pacjenta. Warto poprosić bliską osobę o towarzystwo i odwiezienie po laseroterapii do domu, ponieważ czasowo może utrzymywać się delikatne pogorszenie widzenia.

 

Gdzie wykonać zabieg laseroterapii w retinopatii cukrzycowej?

Leczenie retinopatii cukrzycowej za pomocą lasera prowadzone jest w placówkach medycznych Salve w Łodzi przez doświadczonych chirurgów okulistów.